O‘zbekiston tekstil eksporti 11,5 foizga kamaydi
2025 yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekiston tekstil mahsulotlari eksporti 2,3 milliard AQSh dollarini tashkil qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilning xuddi shu davriga nisbatan 11,5 foizga kamaygan. Ushbu ma’lumot Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan bo‘lib, kursiv.uz xabariga ko‘ra, eksport hajmidagi pasayish kuzatilmoqda.
Eksport tarkibida tayyor tekstil mahsulotlari eng katta ulushni egalladi — 52 foiz. Shuningdek, yigirilgan ip 28 foizni, trikotaj matolar esa 11 foizni tashkil etdi.
Qolgan 9 foiz ulush esa matolar, paypoq mahsulotlari va gilamlarga to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, 2025 yilning dastlabki 11 oyida O‘zbekistonning umumiy eksport hajmi 30,9 milliard AQSh dollariga yetdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 26,2 foizga oshganini ko‘rsatadi. Shuningdek, respublikaning tashqi savdo aylanmasi 72,8 milliard AQSh dollarini tashkil etdi.
Bu raqamlar mamlakatning tashqi savdo ko‘rsatkichlarida sezilarli o‘zgarishlar sodir bo‘lganini ko‘rsatmoqda.

Экспорт текстиля Узбекистана сократился на 11,5%
В январе-ноябре 2025 года экспорт текстильной продукции Узбекистана составил 2,3 миллиарда долларов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель снизился на 11,5% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Данные предоставлены Национальным статистическим комитетом, согласно сообщению kursiv.uz, наблюдается снижение объёмов экспорта.
В структуре экспорта наибольшую долю занимают готовые текстильные изделия — 52%. Также пряжа составляет 28%, а трикотажные ткани — 11%.
Оставшиеся 9% приходятся на ткани, изделия из носков и ковры. При этом в первые 11 месяцев 2025 года общий объём экспорта Узбекистана достиг 30,9 миллиарда долларов США.
Этот показатель увеличился на 26,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Кроме того, внешний торговый оборот республики составил 72,8 миллиарда долларов США.