O‘zbekiston tekstil eksporti 11,5 foizga kamaydi
2025 yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekiston tekstil mahsulotlari eksporti 2,3 milliard AQSh dollarini tashkil qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilning xuddi shu davriga nisbatan 11,5 foizga kamaygan. Ushbu ma’lumot Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan bo‘lib, kursiv.uz xabariga ko‘ra, eksport hajmidagi pasayish kuzatilmoqda.
Eksport tarkibida tayyor tekstil mahsulotlari eng katta ulushni egalladi — 52 foiz. Shuningdek, yigirilgan ip 28 foizni, trikotaj matolar esa 11 foizni tashkil etdi.
Qolgan 9 foiz ulush esa matolar, paypoq mahsulotlari va gilamlarga to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, 2025 yilning dastlabki 11 oyida O‘zbekistonning umumiy eksport hajmi 30,9 milliard AQSh dollariga yetdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 26,2 foizga oshganini ko‘rsatadi. Shuningdek, respublikaning tashqi savdo aylanmasi 72,8 milliard AQSh dollarini tashkil etdi.
Bu raqamlar mamlakatning tashqi savdo ko‘rsatkichlarida sezilarli o‘zgarishlar sodir bo‘lganini ko‘rsatmoqda.