Yashnoboddagi “Aviasozlar” bozorida yong‘in sodir bo‘ldi
4-yanvar kuni Toshkent shahri Yashnobod tumanida joylashgan “Aviasozlar” (sobiq “Kadysheva”) bozorida yong‘in sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, yong‘in haqida xabar mahalliy vaqt bilan soat 19:19 da kelib tushgan.
Oradan besh daqiqa o‘tib, ya’ni soat 19:24 da yong‘in-qutqaruv xizmatining to‘rtta ekipaji voqea joyiga yetib borgan. Yong‘in shu vaqtning o‘zida mahalliylashtirilib, 19:34 da to‘liq bartaraf etilgan.
Hodisa oqibatida hech kim jabrlanmagan. Yong‘in natijasida taxminan 20 kvadrat metr savdo maydoni zarar ko‘rgan.
Yong‘in bozorning oziq-ovqat bloki ikkinchi qavatiga olib chiqadigan zinapoya yaqinida joylashgan Tegen do‘konida boshlangan. Eslatib o‘tamiz, aynan ushbu bozor hududida 13-dekabrga o‘tar kechasi ham yirik yong‘in sodir bo‘lgan edi.
Mutaxassislar hozirda yong‘in sabablarini va yetkazilgan moddiy zarar miqdorini aniqlamoqda. Shuningdek, ma’lum qilinishicha, bir oyga yetmas vaqt ichida ushbu bozorda ikkinchi marta yong‘in qayd etilgan.
Bundan tashqari, avvalroq bozor yaqinida joylashgan “Aviasozlar” avtostansiyasida nonvoyxonasi bo‘lgan savdo shoxobchasi ham yonib ketgani xabar qilingan edi. Ushbu hodisalar yuzasidan qasddan yondirilganlik haqida rasmiy ma’lumot berilmagan.

В торговом центре «Авиаcозлар» в Яшнабаде произошёл пожар
4 января в Ташкенте, в районе Яшнабад, на рынке «Авиаcозлар» (бывший «Кадышева») произошёл пожар. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили в пресс-службе Министерства по чрезвычайным ситуациям. По информации, сообщение о пожаре поступило в 19:19 по местному времени.
Через пять минут, в 19:24, на место происшествия прибыли четыре экипажа пожарно-спасательной службы. Пожар был локализован в тот же момент и полностью ликвидирован к 19:34.
В результате происшествия никто не пострадал. Пожар повредил примерно 20 квадратных метров торговой площади.
Пожар начался в магазине Tegen, расположенном рядом с лестницей, ведущей на второй этаж продовольственного блока рынка. Напомним, что именно на этой территории 13 декабря ночью также произошёл крупный пожар.
Специалисты в настоящее время выясняют причины пожара и размер материального ущерба. Также сообщается, что за менее чем месяц на этом рынке зафиксирован второй пожар.
Кроме того, ранее сообщалось, что вблизи рынка, на автостанции «Авиаcозлар», сгорела торговая точка с пекарней. Официальной информации о поджоге по этим инцидентам не поступало.