6-yanvar kuni O‘zbekistonda havo iliq bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi hududida 6-yanvar kuni havo iliq va yog‘ingarchiliksiz bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “O‘zgidromet” xizmati ma’lumot berdi. Umuman olganda, qish fasliga xos sovuq ob-havo bu kuni biroz yumshashi kuzatiladi.
Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Kechasi va ertalab ayrim hududlarda tuman kuzatilishi mumkin.
Shamol sharqdan 3–8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0–2 daraja sovuq, kunduzi esa 7–9 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatlarida ham ob-havo barqaror bo‘lib, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Ayrim hududlarda tuman tushishi ehtimoli bor.
Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Kechasi havo harorati 3–8 daraja sovuq, kunduzi esa 2–7 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham havo yog‘ingarchiliksiz kechadi. Ayrim joylarda tuman kuzatilishi mumkin.
Kechasi harorat 0–5 daraja sovuq, kunduzi esa 5–10 daraja iliq bo‘ladi. Toshkent viloyati, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo ochiq va quruq bo‘lishi kutilmoqda.
Kechasi harorat 3 daraja sovuqdan 2 daraja iliqqacha, kunduzi esa 5–10 daraja iliq bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida kunduzi nisbatan iliq havo saqlanadi.
Bu hududlarda harorat kunduzi 6–11 darajagacha ko‘tariladi, kechasi esa 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha bo‘lishi mumkin. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida ham yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Harorat kechasi 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha, kunduzi esa 2–7 daraja iliq bo‘ladi.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda havo o‘zgaruvchan bo‘lsa-da, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Kechasi harorat 5–10 daraja sovuq, kunduzi esa 3 daraja sovuqdan 2 daraja iliqqacha bo‘lishi mumkin.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, yanvar oyining birinchi o‘n kunligida yog‘ingarchilik ehtimoli past. Ikkinchi o‘n kunlikda esa haroratning pasayishi kutilmoqda.
Oy yakunida, ayniqsa shimoliy hududlarda, kechasi harorat 15–20 daraja sovuq bo‘lishi mumkin. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.

6 января в Узбекистане будет тепло
Об этом сообщили в службе «Узгидромет». В целом, для зимнего сезона характерная холодная погода в этот день немного смягчится.
В городе Ташкент погода переменная, осадков не ожидается. Ночью и утром в некоторых районах возможен туман.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 3–8 м/с. Температура ночью ожидается от 0 до -2 градусов, днем — от 7 до 9 градусов тепла.
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области погода также будет стабильной, осадков не ожидается. В некоторых районах возможен туман.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 м/с. Ночная температура воздуха составит от -3 до -8 градусов, дневная — от 2 до 7 градусов тепла.
В Бухарской и Навоийской областях также ожидается безосадочная погода. В некоторых местах возможен туман.
Ночью температура составит от 0 до -5 градусов, днем — от 5 до 10 градусов тепла. В Ташкентской области, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях ожидается ясная и сухая погода.
Ночная температура будет от -3 до +2 градусов, дневная — от 5 до 10 градусов тепла. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях днем сохранится относительно теплая погода.
В этих регионах температура днем поднимется до 6–11 градусов, ночью — от -2 до +3 градусов. В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях осадков не ожидается.
В некоторых местах возможен туман. Ночная температура будет от -2 до +3 градусов, дневная — от 2 до 7 градусов тепла.
В предгорных и горных районах погода переменная, но осадков не ожидается. Ночью температура составит от -5 до -10 градусов, днем — от -3 до +2 градусов.
По словам специалистов, в первую декаду января вероятность осадков низкая. Во вторую декаду ожидается понижение температуры.
В конце месяца, особенно в северных районах, ночная температура может опуститься до -15–20 градусов. Источник информации: Узгидромет.