Boysunda neft sizib chiqishi jilovlandi, choralar ko‘rildi
Energetika vazirligi xabariga ko‘ra, Boysundagi “M-25” neft koni hududida neft sizib chiqishi qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisaning oldini olish va atrof-muhitga zarar yetkazmaslik maqsadida hududda qo‘shimcha choralar ko‘rildi. Xususan, soy o‘zani bo‘ylab maxsus himoya hovuzlari qurildi.
Hodisa natijasida yig‘ib olingan neft suyuqligi maxsus maydonga uzluksiz yetkazib berilmoqda. Bu maydonda har biri 5 ming kub metr hajmga ega bo‘lgan, maxsus izolyatsiyalangan ikki shlam hovuzi tashkil etilgan.
Ushbu hovuzlar neftni xavfsiz saqlash va keyinchalik undan samarali foydalanish imkonini beradi. Vazirlikning bildirishicha, barcha ishlar sanoat va ekologik xavfsizlik talablariga to‘liq rioya qilgan holda amalga oshirilmoqda.
Ayni paytda neft namunalarini tahlil qilish ishlari olib borilmoqda. Tahlil natijalariga ko‘ra, ushbu neftni qayta ishlash imkoniyatlari o‘rganiladi.
Shu bilan birga, hududda geologik tadqiqotlar ham davom ettirilmoqda. Vaziyat doimiy monitoring ostida ekanligi ta’kidlandi.

В Бойсунде утечка нефти была локализована, приняты меры
По сообщению Министерства энергетики, на месторождении нефти «М-25» в Бойсунде зафиксирована утечка нефти. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для предотвращения этого инцидента и недопущения вреда окружающей среде в районе были приняты дополнительные меры. В частности, вдоль русла ручья построены специальные защитные бассейны.
Собранная нефтевая жидкость непрерывно доставляется на специальную площадку. На этой площадке организованы два специальных изолированных шламовых бассейна объемом по 5 тысяч кубометров каждый.
Эти бассейны позволяют безопасно хранить нефть и впоследствии эффективно использовать её. По информации министерства, все работы выполняются с полным соблюдением требований промышленной и экологической безопасности.
В настоящее время проводятся анализы образцов нефти. По результатам анализа будут изучены возможности переработки этой нефти.
Кроме того, в районе продолжаются геологические исследования. Подчеркивается, что ситуация находится под постоянным контролем.
В настоящее время утечка нефти остановлена, ведутся работы по очистке нефти, которая в первые дни попала в канал. Источник: One.uz.