Toshkentda chiqindilar bilan bog‘liq 5 494 qonunbuzarlik aniqlandi
Toshkent shahrida 2025-yil davomida chiqindilarni belgilangan tartibga zid ravishda yoqish va noto‘g‘ri joylarga tashlash bilan bog‘liq minglab qonunbuzarlik holatlari aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotni poytaxtning Ekologiya va iqlim o‘zgarishlari bosh boshqarmasi taqdim etdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yil mobaynida 2 744 ta holatda chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash holatlari qayd etilgan.
Ushbu qonunbuzarliklar uchun Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning tegishli moddalari asosida bayonnomalar tuzilgan. Bundan tashqari, 2 750 ta holatda chiqindilarni yoqish orqali atmosfera havosini ifloslantirish aniqlangan.
Ushbu huquqbuzarliklarga nisbatan ham qonuniy tartibda tegishli choralar ko‘rilgan. Bosh boshqarma vakillarining ta’kidlashicha, barcha holatlar ekologik nazorat asosida kuzatib borilgan va qonuniy chora-tadbirlar qo‘llanilgan.
Bu kabi chora-tadbirlar atrof-muhitni muhofaza qilish va fuqarolarning ekologik madaniyatini oshirishga qaratilgan. Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekistonda chiqindi xizmatlari bo‘yicha qarzdor 200 mingdan ortiq abonentga nisbatan elektr energiyasidan foydalanishga cheklovlar qo‘yilgani haqida xabar berilgan edi.

В Ташкенте выявлено 5 494 нарушения, связанные с отходами
В городе Ташкенте в течение 2025 года выявлено тысячи случаев нарушений, связанных с сжиганием отходов в нарушение установленного порядка и их неправильным размещением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию предоставило Главное управление экологии и изменения климата столицы. Согласно официальным данным, за прошлый год зафиксировано 2 744 случая размещения отходов в неустановленных местах.
По данным нарушениям составлены протоколы на основании соответствующих статей Кодекса об административной ответственности. Кроме того, выявлено 2 750 случаев загрязнения атмосферного воздуха путем сжигания отходов.
В отношении этих правонарушений также приняты законные меры. По словам представителей главного управления, все случаи находились под экологическим контролем и применялись законные меры.
Подобные меры направлены на охрану окружающей среды и повышение экологической культуры граждан. Напомним, ранее сообщалось, что в Узбекистане более 200 тысяч абонентов, задолжавших за услуги по вывозу отходов, были ограничены в использовании электроэнергии.