O‘zbekistonda gidroenergiya ishlab chiqarish 20 foizga kamaydi
O‘zbekistonda gidroelektr stansiyalarida elektr energiyasi ishlab chiqarish sezilarli darajada kamaygani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“O‘zbekgidroenergo” kompaniyasining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil davomida elektr ishlab chiqarish hajmi 20,7 foizga qisqargan. Bu haqda Podrobno.uz xabar berdi.
Kompaniyaning bildirishicha, suv resurslari hajmi 2025 yilda 33 foizga kamaygan. Shunga qaramay, samarali boshqaruv va mas’uliyatli yondashuv tufayli energiya ishlab chiqarish samaradorligi 15 foizga oshirilgan.
“O‘zbekgidroenergo” ushbu vaziyatni suv kamayishiga qaramay maksimal darajada samaradorlikka erishish bilan izohladi. 2025 yil yakunlariga ko‘ra, gidroelektr stansiyalarda ishlab chiqarilgan elektr energiyasi 6,5 milliard kilovatt-soatni tashkil etgan.
Taqqoslash uchun, 2024 yilda bu ko‘rsatkich 8,2 milliard kilovatt-soat bo‘lgan. Energetika vaziri Jurabek Mirzamaxmudov avvalroq Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi chiqishida suv oqimi yil davomida 35 foizga kamayganini ta’kidlagan edi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, yangi kichik va mikro gidroelektr stansiyalarining umumiy ishlab chiqarishi atigi 140 million kilovatt-soatni tashkil etgan, bu esa mamlakat energotizimi uchun yetarli emas. Shu bilan birga, gidroenergetika sohasida jami 1,242 milliard dollar miqdorida investitsiyalar jalb qilingan.
Ushbu mablag‘ning 43 foizi xorijiy sarmoyalardan iborat bo‘lib, bu xalqaro hamkorlikning yuqori ekanidan dalolat beradi. Loyihalar doirasida 85 ta obyekt ishga tushirilgan.
Jumladan, 55 ta bosimli gidroelektr stansiya, 16 ta bosimsiz gidroelektr stansiya, 1 ta shamol elektr stansiyasi hamda 13 ta modernizatsiya qilingan obyektlar foydalanishga topshirilgan. Natijada, 841 megavatt yangi quvvat yaratilgani va mamlakat energotizimining imkoniyatlari kengaygani qayd etildi.
“O‘zbekgidroenergo” matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, bugungi kunda O‘zbekiston gidroenergetika salohiyati 2,5 gigavattga yetgan. Bu 2017 yilga nisbatan 52 foizga ko‘pdir.
Strategiya nafaqat yangi quvvatlarni barpo etishni, balki mavjud inshootlarni yangilashni ham o‘z ichiga oladi. Biroq suv resurslarining tanqisligi hali ham asosiy muammo bo‘lib qolmoqda.
Suv taqchilligi kuchayib borayotgan bir paytda yangi stansiyalar qurish va mavjudlarini kengaytirish samaradorligiga nisbatan savollar paydo bo‘lmoqda. Suv inqirozi davom etayotgan sharoitda gidroenergetik quvvatlarni oshirish qanchalik o‘zini oqlashi noma’lum.

В Узбекистане производство гидроэнергии сократилось на 20 процентов
В Узбекистане сообщается о значительном снижении производства электроэнергии на гидроэлектростанциях. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным компании «Узбекгидроэнерго», в течение 2025 года объем производства электроэнергии сократился на 20,7 процента. Об этом сообщает Podrobno.uz.
По информации компании, объем водных ресурсов в 2025 году уменьшился на 33 процента. Тем не менее, благодаря эффективному управлению и ответственному подходу, эффективность производства энергии была увеличена на 15 процентов.
«Узбекгидроэнерго» объясняет эту ситуацию тем, что несмотря на сокращение воды, удалось достичь максимальной эффективности. По итогам 2025 года объем произведенной электроэнергии на гидроэлектростанциях составил 6,5 миллиарда киловатт-часов.
Для сравнения, в 2024 году этот показатель составлял 8,2 миллиарда киловатт-часов. Министр энергетики Джурабек Мирзамахмудов ранее в выступлении в Законодательной палате Олий Мажлиса отметил, что поток воды за год сократился на 35 процентов.
По словам министра, общий объем производства новых малых и микро гидроэлектростанций составил всего 140 миллионов киловатт-часов, что недостаточно для энергосистемы страны. Вместе с тем, в гидроэнергетическую сферу привлечено инвестиций на сумму 1,242 миллиарда долларов.
43 процента этих средств составляют иностранные инвестиции, что свидетельствует о высоком уровне международного сотрудничества. В рамках проектов было введено в эксплуатацию 85 объектов.
В частности, введены в эксплуатацию 55 напорных гидроэлектростанций, 16 безнапорных гидроэлектростанций, 1 ветровая электростанция и 13 модернизированных объектов. В результате создано 841 мегаватт новой мощности, что расширило возможности энергосистемы страны.
По данным пресс-службы «Узбекгидроэнерго», на сегодняшний день потенциал гидроэнергетики Узбекистана достиг 2,5 гигаватт. Это на 52 процента больше по сравнению с 2017 годом.
Стратегия включает не только строительство новых мощностей, но и обновление существующих сооружений. Однако дефицит водных ресурсов по-прежнему остается основной проблемой.
В условиях усиливающейся нехватки воды возникают вопросы относительно эффективности строительства новых станций и расширения существующих. В условиях продолжающегося водного кризиса остается неясным, насколько оправдано увеличение гидроэнергетических мощностей.