O‘zbekistonda xorijlik talabalar soni 54 foizga oshdi
2025 yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekistonda ta’lim olayotgan xorijiy fuqarolar soni 37,2 ming nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 54,3 foizga oshgan. Bu haqda "Kursiv.uz" xabar berdi.
Xorijlik talabalar orasida Hindiston fuqarolari yetakchilik qilmoqda. Ushbu davlatdan kelgan talabalar soni 16,3 ming kishini tashkil etgan.
Keyingi o‘rinlarda Turkmaniston (8,9 ming) va Tojikiston (2,7 ming) fuqarolari qayd etilgan. Bundan tashqari, Pokiston (1,7 ming) va Xitoy (1,4 ming) fuqarolari ham O‘zbekistonda ta’lim olish uchun faol kelgan davlatlar qatoridan joy olgan.
Shuningdek, Janubiy Koreya (870), Qirg‘iziston (823), Misr (737), Filippin (501) va AQSh (464) fuqarolari ham O‘zbekistonga o‘qish uchun ko‘p kelgan davlatlar ro‘yxatida keltirilgan. Yevropa davlatlari ichida eng ko‘p talaba yuborgan mamlakatlar qatorida Buyuk Britaniya (179), Rossiya (164) va Italiya (94) alohida tilga olingan.
Top-20 ro‘yxatidan Turkiya, Afg‘oniston, Iordaniya, Janubiy Afrika Respublikasi, Eron, Qozog‘iston va Bangladesh kabi davlatlar ham o‘rin olgan.

В Узбекистане число иностранных студентов увеличилось на 54%
В январе-ноябре 2025 года число иностранных граждан, обучающихся в Узбекистане, достигло 37,2 тысячи человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, этот показатель увеличился на 54,3 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает "Kursiv.uz".
Среди иностранных студентов лидируют граждане Индии. Количество студентов из этой страны составило 16,3 тысячи человек.
На следующих местах находятся граждане Туркменистана (8,9 тысячи) и Таджикистана (2,7 тысячи). Кроме того, граждане Пакистана (1,7 тысячи) и Китая (1,4 тысячи) также активно приезжали в Узбекистан для обучения.
Также в списке стран, из которых много студентов приезжает в Узбекистан для обучения, указаны Южная Корея (870), Кыргызстан (823), Египет (737), Филиппины (501) и США (464). Среди европейских стран наибольшее число студентов отправили Великобритания (179), Россия (164) и Италия (94).
В топ-20 также вошли такие страны, как Турция, Афганистан, Иордания, Южно-Африканская Республика, Иран, Казахстан и Бангладеш.