Jamoatchilik uchun muhim tashkilotlar ro‘yxati tasdiqlandi
Adliya vazirligi tomonidan jamoatchilik uchun ahamiyatli tashkilotlar toifasini belgilovchi qaror ro‘yxatdan o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu toifaga birjalar, banklar va mikro moliya tashkilotlari kiritildi. Shuningdek, aksiyalari ommaviy savdolarda joylashtiriladigan kompaniyalar, faktoring tashkilotlari, ipoteka tuzilmalari hamda to‘lov tizimlari ham jamoatchilik uchun muhim subyektlar sifatida tan olindi.
Davlat ulushi mavjud korxonalar ham ushbu maqomga ega bo‘ladi. Davlat ishtirokidagi korxonalar uchun maxsus mezonlar belgilandi.
Unga ko‘ra, bunday korxonalarning aktivlar hajmi 1 million bazaviy hisoblash miqdoridan (BHM) oshishi va yillik sof daromadi ham shu miqdordan yuqori bo‘lishi talab etiladi. Bundan tashqari, ketma-ket ikki yil davomida kamida bitta mezonga javob bergan tashkilotlar ham ro‘yxatga kiritiladi.
Bu mezonlar quyidagilar: aktivlar hajmi 1 million BHMdan kam bo‘lmasligi, yillik sof daromad 1 million BHM yoki undan yuqori bo‘lishi yoki xodimlarning o‘rtacha yillik soni kamida 500 nafarni tashkil etishi. Mazkur mezonlarga mos keladigan korxona va tashkilotlar maxsus reyestrga kiritiladi.
Ushbu reyestrni shakllantirish va muntazam yangilab borish vazifasi Iqtisodiyot va moliya vazirligiga yuklatilgan. Manba: Zamin.uz.

Список важных организаций для общественности утвержден
Министерством юстиции зарегистрировано решение, определяющее категорию организаций, важных для общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
В эту категорию включены биржи, банки и микрофинансовые организации. Также признаны важными субъектами для общественности компании, акции которых размещаются на публичных торгах, факторинговые организации, ипотечные структуры и платежные системы.
Предприятия с государственной долей также получат этот статус. Для предприятий с участием государства установлены специальные критерии.
Согласно им, объем активов таких предприятий должен превышать 1 миллион базовых расчетных величин (БРВ), а годовая чистая прибыль должна быть выше этой суммы. Кроме того, в реестр будут включены организации, которые в течение двух последовательных лет соответствовали хотя бы одному из критериев.
Эти критерии следующие: объем активов не менее 1 миллиона БРВ, годовая чистая прибыль 1 миллион БРВ или выше, либо среднегодовая численность сотрудников не менее 500 человек. Предприятия и организации, соответствующие этим критериям, будут включены в специальный реестр.
Формирование и регулярное обновление этого реестра возложено на Министерство экономики и финансов. Источник: Zamin.uz.