O‘zbekistonga kelayotgan chet ellik talabalar soni oshdi
O‘zbekistonga o‘qish maqsadida kelayotgan chet ellik talabalar soni sezilarli darajada oshgani haqida yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-noyabr oylarida mamlakatimizga ta’lim olish uchun jami 37,2 ming nafar chet el fuqarosi kelgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning xuddi shu davriga nisbatan 54,3 foizga ko‘proqdir.
Qo‘mitaning tahlillariga ko‘ra, O‘zbekistonga o‘qish uchun keluvchi talabalarning asosiy qismi Hindiston, Turkmaniston va Tojikistondan bo‘lib, ular orasida Hindiston yetakchilik qilmoqda. 2025 yilning dastlabki 11 oyida Hindistondan 16,3 ming nafar, Turkmanistondan 8,9 ming nafar, Tojikistondan esa 2,7 ming nafar talaba mamlakatimizga ta’lim olish uchun tashrif buyurgan.
Shuningdek, Pokiston (1,7 ming nafar), Xitoy (1,4 ming nafar), Janubiy Koreya (870 nafar), Qirg‘iz Respublikasi (823 nafar) kabi davlatlardan ham talabalarning O‘zbekistonni tanlashi kuzatilgan. Qolgan davlatlar orasida Misr (737 nafar), Filippin (501 nafar), AQSh (464 nafar), Turkiya (357 nafar), Afg‘oniston (291 nafar), Buyuk Britaniya (179 nafar), Rossiya (164 nafar), Janubiy Afrika Respublikasi (155 nafar), Eron (115 nafar), Qozog‘iston (113 nafar), Bangladesh (97 nafar) va Italiya (94 nafar) talabalari ham bor.
Mazkur o‘sish ta’lim sohasida O‘zbekistonning xalqaro hamkorlik imkoniyatlari kengayib borayotganini ko‘rsatadi. Bundan tashqari, Janubiy Koreyada o‘qiyotgan o‘zbekistonlik talabalar sonining ham sezilarli darajada oshgani kuzatilgan.
2024 yilning birinchi yarmida ushbu davlatda tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar soni 5 ming nafarga yetgani qayd etilgan. Bu esa O‘zbekistonning xalqaro ta’lim bozoridagi o‘rnini mustahkamlayotganidan dalolat beradi (manba: One.uz).

Количество иностранных студентов, приезжающих в Узбекистан, увеличилось
Опубликованы новые данные о значительном увеличении числа иностранных студентов, приезжающих в Узбекистан для обучения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, предоставленной Национальным статистическим комитетом, в период с января по ноябрь 2025 года в нашу страну для получения образования прибыло в общей сложности 37,2 тысячи иностранных граждан. Этот показатель на 54,3% выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По анализу комитета, основная часть студентов, приезжающих в Узбекистан для учёбы, прибывает из Индии, Туркменистана и Таджикистана, при этом лидирует Индия. За первые 11 месяцев 2025 года из Индии прибыло 16,3 тысячи, из Туркменистана — 8,9 тысячи, из Таджикистана — 2,7 тысячи студентов.
Также наблюдается выбор Узбекистана студентами из таких стран, как Пакистан (1,7 тысячи), Китай (1,4 тысячи), Южная Корея (870), Кыргызская Республика (823). Среди других стран присутствуют студенты из Египта (737), Филиппин (501), США (464), Турции (357), Афганистана (291), Великобритании (179), России (164), Южно-Африканской Республики (155), Ирана (115), Казахстана (113), Бангладеш (97) и Италии (94).
Этот рост свидетельствует о расширении возможностей международного сотрудничества Узбекистана в сфере образования. Кроме того, отмечено значительное увеличение числа узбекистанских студентов, обучающихся в Южной Корее.
В первой половине 2024 года количество узбекистанских студентов, обучающихся в этой стране, достигло 5 тысяч. Это свидетельствует о укреплении позиции Узбекистана на международном рынке образования (источник: One.uz).