O‘zbekiston tashqi qarzi 75,4 milliard dollarga yetdi
Markaziy bank hisobotiga ko‘ra, 2023-yilning uchinchi choragi yakunida O‘zbekistonning tashqi qarzi 75,4 milliard dollarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yanvar–sentabr oylarida mamlakatning xorijiy kreditorlar oldidagi majburiyatlari 11 milliard dollardan ko‘proqqa oshgan. Bu haqda *Kursiv.uz* xabar bermoqda.
Hisobot davrida joriy hisob taqchilligi 207,3 million dollarni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilgi 3,1 milliard dollarlik darajadan ancha past bo‘lib, iqtisodiy vaziyatdagi ijobiy o‘zgarishlarni aks ettiradi.
Taqchillikning qisqarishiga eksport hajmining 32,8 foizga o‘sib, 26,1 milliard dollarga yetgani sabab bo‘lgan. Bunda xomashyo narxlarining oshishi va norezidentlarga ko‘rsatilgan xizmatlar hajmining kengayishi muhim omil sifatida qayd etilgan.
Shu bilan birga, import hajmi ham 15,4 foizga oshib, 36,7 milliard dollarga yetgan. Importning o‘sishiga asosan texnika va uskunalar hamda oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan talabning ortishi ta’sir ko‘rsatgan.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi 1,7 baravarga oshib, 2,9 milliard dollarga yetdi. Portfel investitsiyalari esa xalqaro obligatsiyalar chiqarilishi hisobiga 2,2 baravarga ko‘payib, 3,8 milliard dollarni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkichlar mamlakat iqtisodiyotiga xalqaro sarmoyadorlar ishonchining oshayotganidan dalolat beradi.

Внешний долг Узбекистана достиг 75,4 миллиарда долларов
По данным отчёта Центрального банка, на конец третьего квартала 2023 года внешний долг Узбекистана достиг 75,4 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В период с января по сентябрь обязательства страны перед иностранными кредиторами превысили 11 миллиардов долларов. Об этом сообщает *Kursiv.uz*.
В отчётном периоде текущий счёт показал дефицит в размере 207,3 миллиона долларов. Этот показатель значительно ниже уровня в 3,1 миллиарда долларов за прошлый год и отражает положительные изменения в экономической ситуации.
Сокращение дефицита обусловлено ростом объёма экспорта на 32,8% до 26,1 миллиарда долларов. Важными факторами стали повышение цен на сырьё и расширение объёмов услуг, оказываемых нерезидентам.
В то же время объём импорта увеличился на 15,4% и достиг 36,7 миллиарда долларов. Рост импорта в основном связан с увеличением спроса на технику и оборудование, а также продукты питания.
Объём прямых иностранных инвестиций вырос в 1,7 раза и составил 2,9 миллиарда долларов. Портфельные инвестиции увеличились в 2,2 раза за счёт выпуска международных облигаций и достигли 3,8 миллиарда долларов.