7-yanvar: O‘zbekistonda iliq va quruq ob-havo kutilmoqda
7-yanvar kuni O‘zbekiston hududlarida qishga xos, barqaror va quruq ob-havo saqlanib qolishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “O‘zgidromet” xizmati kunlik prognozida ma’lum qildi. Respublikaning aksar hududlarida yog‘ingarchilik bo‘lmaydi.
Ayrim joylarda, ayniqsa, tun va ertalabki soatlarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan esadi, kuchi kuchsiz yoki o‘rtacha bo‘ladi.
Havo harorati kechalari 0 dan –5 darajagacha pasayadi, shimoliy hududlarda esa –6…–8 darajagacha sovuq bo‘lishi mumkin. Kunduz kunlari esa havo asta-sekin iliqlashib, +6…+10 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Farg‘ona vodiysi, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida ham ob-havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida kunduzgi harorat nisbatan yuqoriroq bo‘lib, +8…+12 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Tog‘li hududlarda esa havo salqinroq bo‘lishi kutilmoqda. Kechalari harorat –5 darajagacha pasayadi, kunduz kunlari esa 0…+5 daraja atrofida bo‘ladi.
Ayrim joylarda tuman tushishi ehtimoli bor. Umuman olganda, 7-yanvar kuni keskin sovuq yoki noqulay ob-havo kutilmayapti.
Qish faslining o‘rtasida bo‘lishiga qaramay, kunlar nisbatan iliq va osoyishta o‘tishi prognoz qilinmoqda. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.