Mahallalarda xavfsizlik uchun mas’ullar aniq belgilandi
2026-yil 5-yanvar kuni Prezident tomonidan “Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish yo‘nalishida yaxlit manzilli ishlash tizimini joriy etishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” qaror imzolandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatga ko‘ra, mahallalarda jinoyatchilikning oldini olish, muammolarni o‘z vaqtida aniqlab, joyida hal qilish uchun mas’uliyat aniq belgilanmoqda. 2026-yil davomida hududlarda xavfsizlikni ta’minlash maqsadida mahallalar mas’ul rahbarlarga nomma-nom biriktiriladi.
Bu orqali har bir xavfli hudud uchun javobgar shaxslar belgilab qo‘yiladi. Endi “kim mas’ul?” degan savol ochiq qolmaydi.
Kriminogen vaziyati og‘ir bo‘lgan mahallalar tuman yoki shahar hokimlari, prokurorlari va ichki ishlar organlari rahbarlariga biriktiriladi. Maqsad — og‘ir vaziyatni faqat qog‘ozda emas, balki amaliy ishlar orqali yaxshilash.
Shuningdek, 5 yildan buyon “qizil” toifadagi mahallalarga Milliy gvardiya va viloyat ichki ishlar boshqarmalari rahbarlari mas’ul bo‘ladi. Bunday hududlarda xavfsizlik choralari kuchaytiriladi.
3 yildan buyon “qizil” toifadagi mahallalar esa tahlil qilish va profilaktika mexanizmlarini kuchaytirish uchun ta’lim va ilmiy tashkilotlarga biriktiriladi. Eng murakkab tuman va shaharlarga viloyat darajasidagi prokurorlar va ichki ishlar rahbarlarining birinchi o‘rinbosarlari javobgar bo‘ladi.
Ayollar jinoyatchiligi, spirtli ichimliklar iste’moli va nizoli oilalar ko‘p uchraydigan hududlar esa oila va xotin-qizlar, sog‘liqni saqlash hamda adliya boshqarmalari rahbarlari nazoratiga o‘tkaziladi. Bu qarorning asosiy maqsadi — har bir muammoli hududni e’tiborsiz qoldirmaslik, jinoyatchilik sabablarini erta aniqlash va aniq chora-tadbirlar ko‘rishdir.
Mahallalardagi xavfsizlik faqat kuzatuv kameralaridan iborat emas. Bu tizim mas’uliyat, profilaktika va muntazam muloqotni o‘z ichiga oladi.
Yangi tartib har bir rahbardan o‘z hududi uchun shaxsiy javobgarlikni talab qilmoqda. Endi asosiy e’tibor qaror emas, balki amaliy natijaga qaratiladi.

В микрорайонах чётко определены ответственные за безопасность
5 января 2026 года Президент подписал постановление «О дополнительных мерах по внедрению комплексной адресной системы работы по созданию безопасной среды в микрорайонах республики». Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому документу, в микрорайонах четко определяется ответственность за предотвращение преступности, своевременное выявление проблем и их решение на месте. В течение 2026 года для обеспечения безопасности в регионах микрорайоны будут закреплены за ответственными руководителями поименно.
Таким образом, для каждой опасной территории будут назначены ответственные лица. Теперь вопрос «кто ответственный?» не останется открытым.
Микрорайоны с тяжелой криминогенной обстановкой будут закреплены за главами районов или городов, прокурорами и руководителями органов внутренних дел. Цель — улучшить сложную ситуацию не только на бумаге, но и через практические действия.
Кроме того, уже 5 лет руководители Национальной гвардии и областных управлений внутренних дел отвечают за микрорайоны «красной» категории. В таких территориях меры безопасности будут усилены.
Микрорайоны «красной» категории, закрепленные за образовательными и научными организациями для усиления анализа и профилактических механизмов, находятся под контролем уже 3 года. За наиболее сложные районы и города отвечают первые заместители прокуроров областного уровня и руководители органов внутренних дел.
Районы с высоким уровнем женской преступности, потребления спиртных напитков и конфликтных семей передаются под контроль руководителей управлений по делам семьи и женщин, здравоохранения и юстиции. Основная цель этого решения — не оставлять без внимания ни одну проблемную территорию, своевременно выявлять причины преступности и принимать конкретные меры.
Безопасность в микрорайонах — это не только камеры видеонаблюдения. Эта система включает ответственность, профилактику и регулярное взаимодействие.
Новый порядок требует от каждого руководителя личной ответственности за свой район. Теперь основное внимание уделяется не постановлениям, а практическим результатам.