O‘zbekiston Energetika vazirligi tomonidan mamlakatda metan gaz quyish shoxobchalarining faoliyatiga vaqtinchalik cheklovlar joriy etilgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror gaz ta’minotidagi bosim pasayishi sababli qabul qilingan. Bu haqda vazirlik rasmiy bayonot berdi.
Ta’kidlanishicha, birinchi navbatda aholi xonadonlari va ijtimoiy ahamiyatga ega obyektlarni tabiiy gaz bilan uzluksiz ta’minlash ustuvor vazifa sifatida belgilangan. Mazkur maqsadga erishish uchun mahalliy hokimliklar bilan kelishilgan jadval asosida metan gaz quyish shoxobchalarining ish vaqti cheklanishi rejalashtirilgan.
Ushbu cheklovlarga ko‘ra, 8 yanvardan boshlab metan gaz quyish shoxobchalari soat 10:00 dan 16:00 gacha ishlaydi. Farg‘ona vodiysida esa gaz bosimi holatidan kelib chiqib, ish vaqti mahalliy hokimliklar bilan kelishilgan holda belgilanadi.
Vazirlikning ma’lum qilishicha, gaz bosimi pasaygan davrlarda aholi, jamoat transporti va ijtimoiy soha muassasalarini gaz bilan ta’minlash birinchi darajali ahamiyatga ega. Jamoat transporti hamda aholi ehtiyojlarini qondirish uchun zarur choralar ko‘rilmoqda.
Shuningdek, gaz ta’minotidagi umumiy holat va iste’mol hajmiga qarab metan gaz quyish shoxobchalarining ish rejimi o‘zgarishi mumkin. Bu tadbirlar gaz resurslaridan oqilona foydalanish va ta’minotni barqarorlashtirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Mazkur cheklovlar vaqtinchalik bo‘lib, gaz bosimini barqarorlashtirish bo‘yicha ishlar davom etayotgani qayd etilgan.

Временные ограничения введены на работу метановых газозаправочных станций
Министерство энергетики Узбекистана сообщило о введении временных ограничений на деятельность метановых газозаправочных станций в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято из-за снижения давления в газоснабжении. Об этом говорится в официальном заявлении министерства.
Отмечается, что в первую очередь приоритетом является бесперебойное обеспечение природным газом жилых домов и объектов социального значения. Для достижения этой цели планируется ограничить время работы метановых газозаправочных станций согласно согласованному с местными властями графику.
Согласно этим ограничениям, с 8 января метановые газозаправочные станции будут работать с 10:00 до 16:00. В Ферганской долине время работы будет определяться в согласовании с местными властями в зависимости от состояния давления газа.
По информации министерства, в периоды снижения давления газа первоочередное значение имеет обеспечение газом населения, общественного транспорта и учреждений социальной сферы. Принимаются необходимые меры для удовлетворения потребностей общественного транспорта и населения.
Кроме того, режим работы метановых газозаправочных станций может изменяться в зависимости от общей ситуации с газоснабжением и объёмов потребления. Эти меры направлены на рациональное использование газовых ресурсов и стабилизацию поставок.