Metan zapravkalari ish vaqti qisqartirildi.
8-yanvardan boshlab O‘zbekistonda metan gaz quyish shoxobchalari ish vaqti vaqtinchalik qisqartiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Energetika vazirligi bergan ma’lumotga ko‘ra, avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalari (AYoQSh) soat 10:00 dan 16:00 gacha faoliyat ko‘rsatadi. Bu cheklovlar magistral gaz quvurlarida bosim pasaygani sababli joriy etilgan.
Vazirlikning qayd etishicha, hozirgi asosiy maqsad aholi va ijtimoiy soha obyektlarini tabiiy gaz bilan uzluksiz ta’minlashdir. Mahalliy hokimiyatlar bilan kelishilgan holda, metan zapravkalari ish grafigi qayta ko‘rib chiqilmoqda.
Ayniqsa, Farg‘ona vodiysida gaz bosimiga qarab, shoxobchalar ish tartibi hududiy hokimliklar bilan birgalikda belgilanishi ta’kidlandi. Energetika vazirligi gaz bosimi pasaygan vaqtlarda avvalo turar joylar, jamoat transporti va ijtimoiy obyektlarni gaz bilan ta’minlash ustuvor vazifa ekanini ma’lum qildi.
Jamoat transportining uzluksiz ishlashi va aholining kundalik ehtiyojlarini qondirish muhim yo‘nalish bo‘lib qolmoqda. Metan zapravkalari ish tartibi gaz ta’minoti holati, bosim darajasi va iste’mol hajmlariga qarab muntazam ravishda o‘zgartiriladi.
Ushbu chora-tadbirlar gaz resurslaridan samarali foydalanish va energiya ta’minotini barqaror saqlash maqsadida amalga oshirilmoqda. Vazirlik cheklovlar vaqtinchalik ekanini ta’kidladi va tizimdagi gaz bosimini me’yorlashtirish bo‘yicha tegishli ishlar olib borilayotganini qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, 25-dekabr kuni Toshkent shahrida metan zapravkalardagi navbatlar sababli ayrim avtobuslar yo‘nalishdan chiqib ketgan edi.

Метановые заправки работают в сокращённом режиме
С 8 января в Узбекистане временно сокращается время работы метановых газовых заправочных станций. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Министерства энергетики, автозаправочные станции (АЗС) будут работать с 10:00 до 16:00. Эти ограничения введены из-за снижения давления в магистральных газопроводах.
Министерство отмечает, что главная задача на данный момент — бесперебойное обеспечение населения и социальных объектов природным газом. В сотрудничестве с местными властями график работы метановых заправок пересматривается.
Особенно в Ферганской долине режим работы станций будет определяться совместно с территориальными органами власти в зависимости от давления газа. Министерство энергетики сообщило, что при снижении давления в первую очередь приоритетом является обеспечение газом жилых домов, общественного транспорта и социальных объектов.
Бесперебойная работа общественного транспорта и удовлетворение повседневных потребностей населения остаются важными направлениями. Режим работы метановых заправок будет регулярно изменяться в зависимости от состояния газоснабжения, уровня давления и объёмов потребления.
Эти меры принимаются с целью эффективного использования газовых ресурсов и поддержания стабильного энергоснабжения. Министерство подчеркнуло, что ограничения временные, и ведутся соответствующие работы по нормализации давления в системе.
Напомним, 25 декабря в Ташкенте из-за очередей на метановых заправках некоторые автобусы отклонились от маршрута.