O‘zbekistonliklarning xorijda o‘qishga qiziqishi kamaydi
2025 yilning yanvar-noyabr oylarida 27,8 ming nafar o‘zbekistonlik ta’lim olish maqsadida chet elga safar qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 6,7 ming nafarga yoki 19,3 foizga kamaygan.
Bu esa o‘zbekistonliklarning xorijda ta’lim olishga bo‘lgan qiziqishi va moliyaviy imkoniyatlariga turli omillar ta’sir ko‘rsatayotganini ko‘rsatadi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, o‘zbekistonliklar o‘qish uchun eng ko‘p Rossiya, Tojikiston va Qirg‘iziston kabi davlatlarni tanlagan.
Xususan, Rossiyaga 6 235 nafar, Tojikistonga 5 943 nafar, Qirg‘izistonga esa 4 219 nafar fuqaro yo‘l olgan. Shuningdek, Janubiy Koreya (3 410 nafar), Turkiya (2 381 nafar) va Xitoy (1 231 nafar) ham mashhur manzillar qatorida bo‘lib qolmoqda.
Qozog‘istonga 1 074 nafar, Buyuk Britaniyaga 870 nafar, Germaniyaga 384 nafar, AQShga esa 333 nafar o‘zbekistonlik ta’lim olish uchun borgan. Raqamlardan ko‘rinib turibdiki, Rossiya hamon o‘zbekistonlik yoshlar orasida eng ko‘p tanlanadigan davlat hisoblanadi.
Tojikiston va Qirg‘iziston esa mintaqaviy yaqinlik va qulay sharoitlari tufayli talab yuqori bo‘lgan manzillar sifatida ajralib turadi. Shu bilan birga, Koreya va Turkiya ham an’anaviy ravishda o‘zbekistonlik talabalar orasida ommabop bo‘lib qolmoqda.

Интерес узбекистанцев к обучению за рубежом снизился
В период с января по ноябрь 2025 года 27,8 тысячи узбекистанцев отправились за границу с целью получения образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Национальном статистическом комитете. Этот показатель снизился на 6,7 тысячи человек или на 19,3 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Это свидетельствует о том, что на интерес узбекистанцев к обучению за рубежом и их финансовые возможности влияют различные факторы. Согласно статистическим данным, узбекистанцы чаще всего выбирали для обучения такие страны, как Россия, Таджикистан и Кыргызстан.
В частности, в Россию отправились 6 235 человек, в Таджикистан — 5 943 человека, в Кыргызстан — 4 219 человек. Также популярными направлениями остаются Южная Корея (3 410 человек), Турция (2 381 человек) и Китай (1 231 человек).
В Казахстан отправились 1 074 человека, в Великобританию — 870 человек, в Германию — 384 человека, в США — 333 человека для получения образования. Из цифр видно, что Россия по-прежнему остается самой популярной страной среди узбекистанской молодежи.
Таджикистан и Кыргызстан выделяются как востребованные направления благодаря региональной близости и удобным условиям. Вместе с тем, Корея и Турция традиционно остаются популярными среди узбекистанских студентов.