Chegara postlari yopilmaydi, odatdagidek ishlamoqda
O‘zbekiston Davlat Bojxona qo‘mitasi mamlakatdagi chegara postlari faoliyati to‘xtatilmagani va ular odatdagi tartibda ishlashda davom etayotgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda qo‘mita matbuot kotibi Husan Tangriyev ma’lum qildi. Ushbu xabarni kursiv.uz nashri tarqatgan.
Husan Tangriyevning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2023-yil dekabr oyida bojxona nazoratini optimallashtirishga qaratilgan tajriba loyihasini amalga oshirish bo‘yicha hujjat imzolangan. Ushbu loyiha 2026-yil oxirigacha davom etadi va olti chegara postida sinov tariqasida amalga oshiriladi.
Loyiha doirasida avtotransportni tekshirish jarayonining ayrim bosqichlari Chegara xizmati tomonidan bajariladi. Mazkur tajriba «Bobotog‘», «Uchturg‘on», «Pap», «Ravat», «Rishton» va «Bekobod-avto» chegara postlarida o‘tkaziladi.
Davlat Bojxona qo‘mitasi ushbu postlarning yopilishi rejalashtirilmaganini va ular odatdagi rejimda faoliyat yuritayotganini alohida ta’kidladi. Tajriba jarayonida agar bojxona rasmiylashtiruvi talab etiladigan tovarlar aniqlansa, Chegara xizmati xodimlari Bojxona qo‘mitasi mutaxassislarini chaqiradi.
Shuningdek, pasport nazorati vaqtida ehtimoliy qonunbuzarliklar haqida ma’lumotlar bojxona organlariga uzatiladi. Bundan tashqari, bojxona va chegara xizmatlari o‘rtasida avtotransportga oid ma’lumot almashinuvi yo‘lga qo‘yiladi.
Hujjatda ayrim hududlardagi masofaviy elektron deklaratsiyalash bo‘yicha faoliyat olib borayotgan olti postning ishlashi to‘xtatilishi ham ko‘zda tutilgan. Ushbu postlarning xodimlari yagona Bojxona rasmiylashtiruvi markaziga o‘tkaziladi yoki boshqa postlarga taqsimlanadi.

Пограничные посты не закрываются, работают как обычно
Государственный таможенный комитет Узбекистана сообщил, что деятельность пограничных постов в стране не приостанавливалась и они продолжают работать в обычном режиме. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-секретарь комитета Хусан Тангриев. Данное сообщение распространило издание kursiv.uz.
По словам Хусана Тангриева, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в декабре 2023 года подписал документ о реализации экспериментального проекта по оптимизации таможенного контроля. Этот проект продлится до конца 2026 года и будет реализован в шести пограничных постах в тестовом режиме.
В рамках проекта некоторые этапы проверки автотранспорта будут выполняться Пограничной службой. Этот эксперимент проводится на пограничных постах «Бабатог‘», «Учтургон», «Пап», «Рават», «Риштон» и «Бекабад-авто».
Государственный таможенный комитет особо подчеркнул, что закрытие этих постов не планируется и они работают в обычном режиме. В ходе эксперимента, если будут выявлены товары, требующие таможенного оформления, сотрудники Пограничной службы вызовут специалистов Таможенного комитета.
Кроме того, при паспортном контроле информация о возможных нарушениях будет передаваться таможенным органам. Также будет налажен обмен информацией об автотранспорте между таможенными и пограничными службами.
В документе также предусмотрена приостановка работы шести постов, осуществляющих дистанционное электронное декларирование в некоторых регионах. Сотрудники этих постов будут переведены в единый центр таможенного оформления или распределены по другим постам.