Homiladorlik nafaqasi sug‘urta stajiga bog‘lanadi
O‘zbekistonda homiladorlik va tug‘ish nafaqasini hisoblash bo‘yicha yangi tartib joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlarga ko‘ra, endilikda nafaqa miqdori fuqaroning sug‘urta stajiga asoslanib belgilanadi va yangi koeffitsiyentlar qo‘llaniladi. Yangi tartib quyidagicha ishlaydi: agar sug‘urta staji 10 oydan 24 oygacha bo‘lsa, nafaqa miqdori o‘rtacha ish haqining 75 foizini tashkil etadi.
Agar staj 25 oydan 60 oygacha bo‘lsa, nafaqa 85 foiz miqdorida hisoblanadi. 61 oy va undan ortiq stajga ega bo‘lganlar uchun esa to‘liq, ya’ni 100 foiz miqdorida nafaqa to‘lanadi.
Mas’ul tashkilotlar tomonidan ta’kidlanishicha, ushbu o‘zgarishlar Mehnat kodeksiga zid emas. Chunki nafaqaning minimal miqdori o‘rtacha ish haqining kamida 75 foizi etib belgilangan.

Пособие по беременности и родам зависит от страхового стажа
В Узбекистане введён новый порядок расчёта пособия по беременности и родам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим изменениям, теперь размер пособия определяется на основе страхового стажа гражданина и применяются новые коэффициенты. Новый порядок работает следующим образом: если страховой стаж составляет от 10 до 24 месяцев, размер пособия составляет 75 процентов от средней заработной платы.
Если стаж от 25 до 60 месяцев, пособие рассчитывается в размере 85 процентов. Для тех, у кого стаж 61 месяц и более, пособие выплачивается в полном размере, то есть 100 процентов.
По словам ответственных организаций, эти изменения не противоречат Трудовому кодексу, поскольку минимальный размер пособия установлен не менее 75 процентов от средней заработной платы.