2025 yilda O‘zbekistonga 80 ming xorijlik davolanishga kelgan
Milliy statistika qo‘mitasi 2025 yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekistonga davolanish maqsadida kelgan xorijliklar soni bo‘yicha yangi ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davrda mamlakatga tibbiy xizmatlardan foydalanish uchun 80 653 nafar chet el fuqarosi tashrif buyurgan. Statistikaga ko‘ra, xorijliklarning asosiy qismi qo‘shni davlatlardan kelgan.
Jumladan, Tojikistondan 55 851 nafar, Qirg‘izistondan 14 296 nafar va Qozog‘istondan 7 633 nafar fuqaro O‘zbekistonga davolanish uchun tashrif buyurgan. Bu ko‘rsatkich O‘zbekistonda tibbiy xizmatlar sifati oshib borayotganini, shuningdek, xususiy klinikalar soni ko‘payayotganini ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, Rossiyadan 1 820 nafar, Afg‘onistondan 678 nafar va Turkmanistondan 219 nafar fuqaro mamlakatimizga davolanish maqsadida kelgan. Shuningdek, Turkiya, AQSH, Xitoy va Ozarboyjon kabi davlatlardan ham tibbiy xizmatlardan foydalanish uchun keluvchilar soni ortib borayotgani kuzatilmoqda.
Boshqa davlatlardan tashrif buyurgan xorijliklar soni esa 69 nafarni tashkil etgan. Mutaxassislarning fikricha, ushbu o‘sish O‘zbekistonning tibbiy xizmatlar sohasida xalqaro standartlarga javob berishga intilayotganini va xizmat sifati oshayotganini isbotlaydi.
Qo‘shni davlatlar bilan aloqalarning faollashuvi ham bu natijalarga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Umuman olganda, mamlakatimizda tibbiy xizmatlarga talab oshib bormoqda.
Bu esa O‘zbekistonning global tibbiy turizm sohasidagi o‘rnini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Ma’lumot manbasi: One.uz.

В 2025 году в Узбекистан приехали на лечение 80 тысяч иностранцев
Национальный статистический комитет опубликовал новые данные о количестве иностранных граждан, прибывших в Узбекистан с целью лечения в период с января по ноябрь 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
За этот период в страну с целью получения медицинских услуг посетили 80 653 иностранных гражданина. Согласно статистике, основная часть иностранцев приехала из соседних государств.
В частности, из Таджикистана прибыло 55 851 человек, из Кыргызстана — 14 296 человек, из Казахстана — 7 633 человека, которые приехали в Узбекистан для лечения. Эти показатели свидетельствуют о повышении качества медицинских услуг в Узбекистане, а также о росте числа частных клиник.
Кроме того, из России приехали 1 820 человек, из Афганистана — 678 человек, из Туркменистана — 219 человек с целью лечения в нашей стране. Также наблюдается рост числа посетителей из таких стран, как Турция, США, Китай и Азербайджан, которые пользуются медицинскими услугами.
Количество иностранных граждан, прибывших из других стран, составило 69 человек. По мнению специалистов, этот рост доказывает стремление Узбекистана соответствовать международным стандартам в сфере медицинских услуг и повышение качества обслуживания.
Активизация связей с соседними государствами также положительно влияет на эти результаты. В целом, спрос на медицинские услуги в нашей стране растет.
Это имеет важное значение для укрепления позиции Узбекистана в сфере глобального медицинского туризма. Источник информации: One.uz.