2025-yilda 37 ta mikromoliya tashkiloti ro‘yxatdan o‘tdi
O‘zbekiston Markaziy banki 2025-yil davomida 37 ta mikromoliya tashkilotini ro‘yxatdan o‘tkazgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, to‘rtta to‘lov tashkilotiga faoliyat yuritish uchun litsenziya berilgan. Bu haqda Kursiv.uz xabar bermoqda.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, Markaziy bank bitta mikromoliya banki va bitta kredit byurosini ham ro‘yxatdan o‘tkazgan. Bundan tashqari, 12 nafar auditor mamlakatda faoliyat olib borish uchun ruxsatnoma olgan.
2025-yilda kredit tashkilotlari ustav kapitalidan ulush sotib olish bo‘yicha berilgan ruxsatnomalar soni 32 tani tashkil etgan. Ularning asosiy qismi mikromoliya tashkilotlariga tegishli bo‘lib, 19 ta ruxsatnoma aynan ularga berilgan.
Shuningdek, sakkizta ruxsatnoma banklar, to‘rtta esa lombardlarga tegishli bo‘lgan. Hisobotda «Yevroosiyo banki»ning bank litsenziyasi bekor qilingani va uni tugatish ishlari boshlanganini ham qayd etilgan.
Markaziy bank moliya tizimida raqobatni oshirishga qaratilgan islohotlar haqida ham ma’lumot bergan. Ushbu chora-tadbirlar moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash va aholiga hamda tadbirkorlarga moliyaviy xizmatlar imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qilgan.
Mamlakatda mikromoliyalashtirishni rivojlantirish doirasida mikromoliya banklariga faoliyat yuritish uchun ruxsat berilgan. Bundan tashqari, 2025-yilda banklarni sog‘lomlashtirish va tugatish jarayonlarini tartibga soluvchi qonun qabul qilinib, ularni yopish tartibi tasdiqlangan.

В 2025 году зарегистрировано 37 микрофинансовых организаций
Центральный банк Узбекистана в течение 2025 года зарегистрировал 37 микрофинансовых организаций. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также четырём платёжным организациям выданы лицензии на осуществление деятельности. Об этом сообщает Kursiv.uz.
По итогам прошлого года Центральный банк зарегистрировал один микрофинансовый банк и одно кредитное бюро. Кроме того, 12 аудиторов получили разрешения на деятельность в стране.
В 2025 году количество выданных разрешений на приобретение доли в уставном капитале кредитных организаций составило 32. Большая часть из них принадлежит микрофинансовым организациям, которым выдано 19 разрешений.
Также восемь разрешений относятся к банкам, а четыре — к ломбардам. В отчёте отмечается, что банковская лицензия «Евроазиатского банка» была аннулирована, и начаты процедуры его ликвидации.
Центральный банк также предоставил информацию о реформах, направленных на повышение конкуренции в финансовой системе. Эти меры способствовали укреплению финансовой стабильности и расширению возможностей предоставления финансовых услуг населению и предпринимателям.
В рамках развития микрофинансирования в стране выданы разрешения на деятельность микрофинансовым банкам. Кроме того, в 2025 году был принят закон, регулирующий процессы оздоровления и ликвидации банков, а также утверждён порядок их закрытия.