O‘zbekistonga 2025-yilda 80 mingdan ortiq bemor keldi
O‘zbekiston 2025-yilning yanvaridan noyabr oyigacha tibbiy xizmatlardan foydalanish uchun kelgan xorijiy fuqarolar soni 80 ming 653 nafarga yetgani haqida Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich mamlakatimiz tibbiy turizm sohasida sezilarli yutuqlarga erishganini va xorijlik bemorlarning O‘zbekistonga bo‘lgan ishonchi oshayotganini tasdiqlaydi. Bu davrda kelgan xorijiy bemorlarning aksariyati qo‘shni davlat fuqarolaridan iborat bo‘ldi.
Jumladan, Tojikistondan 55 ming 851, Qirg‘izistondan 14 ming 296 va Qozog‘istondan 7 ming 633 nafar fuqaro mamlakatimizda davolandi. Bundan tashqari, Rossiya, Afg‘oniston, Turkmaniston va Turkiyadan ham bemorlar kelgan.
Aniq raqamlarga ko‘ra, Rossiyadan 1 ming 820, Afg‘onistondan 678, Turkmanistondan 219, Turkiyadan esa 47 nafar fuqaro tibbiy xizmatlardan foydalangan. Shuningdek, AQSH va Xitoydan 15 nafardan, Ozarbayjondan 10 nafar fuqaro davolanish uchun tashrif buyurgan.
Shu bilan birga, 2025-yilning yanvaridan noyabr oyigacha O‘zbekistonga turizm maqsadida kelgan xorijiy fuqarolar soni 10,7 million nafarga yetdi. 200 dan ortiq davlatdan kelgan turistlar mamlakatimizning madaniy va tabiiy boyliklaridan bahramand bo‘lish uchun tashrif buyurmoqda.
Ulardan erkaklar soni 5 million 850 ming 226 nafarni, ayollar esa 4 million 899 ming 104 nafarni tashkil etdi. Yosh guruhlari bo‘yicha esa 0–18 yosh oralig‘ida 1 million 383 ming 437, 19–30 yosh oralig‘ida 1 million 756 ming 723, 31–55 yosh oralig‘ida 5 million 427 ming 650 va 56 yoshdan yuqori bo‘lganlar orasida 2 million 181 ming 520 nafar turist qayd etilgan.
Ushbu raqamlar O‘zbekistonning tibbiy va turistik salohiyati yildan-yilga kengayib borayotganini ko‘rsatadi. Bu esa mamlakatimizda tibbiy infratuzilmani takomillashtirish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.

В Узбекистан в 2025 году приехало более 80 тысяч пациентов
Национальный статистический комитет сообщил, что с января по ноябрь 2025 года количество иностранных граждан, воспользовавшихся медицинскими услугами в Узбекистане, достигло 80 653 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель подтверждает значительные успехи нашей страны в сфере медицинского туризма и растущее доверие иностранных пациентов к Узбекистану. Большинство иностранных пациентов в этот период составили граждане соседних государств.
В частности, из Таджикистана лечились 55 851 человек, из Кыргызстана — 14 296, из Казахстана — 7 633. Кроме того, пациенты приезжали из России, Афганистана, Туркменистана и Турции.
По точным данным, из России воспользовались медицинскими услугами 1 820 человек, из Афганистана — 678, из Туркменистана — 219, из Турции — 47. Также по 15 человек прибыли из США и Китая, а из Азербайджана — 10 человек для лечения.
В то же время, с января по ноябрь 2025 года количество иностранных граждан, приехавших в Узбекистан с туристическими целями, достигло 10,7 миллиона человек. Туристы из более чем 200 стран посещают нашу страну, чтобы насладиться культурными и природными богатствами.
Из них мужчин было 5 850 226 человек, женщин — 4 899 104. По возрастным группам зарегистрированы: от 0 до 18 лет — 1 383 437 человек, от 19 до 30 лет — 1 756 723, от 31 до 55 лет — 5 427 650 и старше 56 лет — 2 181 520 туристов.
Эти цифры показывают, что медицинский и туристический потенциал Узбекистана с каждым годом расширяется. Это создает новые возможности для совершенствования медицинской инфраструктуры и укрепления международного сотрудничества в нашей стране.