O‘zbekistonda davlat xizmatida tanish-bilishchilik va manfaatlar to‘qnashuviga qarshi kurashish jarayoni yangi bosqichga o‘tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda bu jarayon sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanib amalga oshiriladi. Ushbu tizim mansabdor shaxslar o‘rtasidagi yashirin aloqalarni aniqlashda nazorat organlariga yordam beradi va jarayonni tezkor hamda aniq bajarish imkoniyatini yaratadi.
Bu haqda podrobno.uz xabar berdi. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burhonovning ma’lum qilishicha, agentlik huzurida Risklarni tahlil qilish markazi tashkil etilmoqda.
Ushbu markazga turli vazirlik va idoralarning 30 ta ma’lumotlar bazasi integratsiya qilinadi. Bu esa ilgari qo‘lda amalga oshirilgan va ko‘p vaqt talab qilgan tekshiruvlarni avtomatlashtirish imkonini beradi.
Yangi tizimning asosiy yo‘nalishlaridan biri my.mehnat.uz portali bo‘lib, unda sun’iy intellekt yaqindan qarindoshi rahbar bo‘lgan xodimlarni avtomatik tarzda aniqlaydi. Shuningdek, tizim soliq.uz ma’lumotlarini tahlil qilib, mansabdor shaxslarning xususiy kompaniyalar bilan aloqalarini aniqlashga qaratilgan.
Bu davlat xaridlarida manfaatlar to‘qnashuvi ehtimolini, xususan, tenderlarda tashkilot rahbarlari bilan bog‘liq shaxslar g‘olib bo‘lishi kabi holatlarni aniqlashda yordam beradi. Tizim nafaqat kadrlar va moliyaviy ko‘rsatkichlarni tahlil qiladi, balki jinoyat-huquqiy statistika ma’lumotlarini ham o‘rganadi.
Bu orqali korrupsiyaning tizimli sabablari va xavf omillarini erta bosqichda aniqlash imkoniyati yaratiladi. Agentlik rahbarining qayd etishicha, ilgari bunday tahlil 5–6 kun vaqt olgan bo‘lsa, endilikda sun’iy intellekt yordamida bu jarayon bir soat ichida amalga oshiriladi.
Mazkur yondashuv davlat sektorida shaffoflikni oshirish, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va halol raqobatni ta’minlashga xizmat qiladi. Shu bilan birga, tizim davlat boshqaruvida samaradorlikni oshirishga ko‘maklashadi.

Система искусственного интеллекта против коррупции в государственной службе
В Узбекистане процесс борьбы с кумовством и конфликтом интересов в государственной службе переходит на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь этот процесс будет осуществляться с использованием технологий искусственного интеллекта. Эта система помогает контролирующим органам выявлять скрытые связи между должностными лицами и обеспечивает возможность быстрого и точного выполнения процесса.
Об этом сообщает podrobno.uz. По словам директора Агентства по борьбе с коррупцией Акмала Бурхонова, при агентстве создаётся Центр анализа рисков.
В этот центр будут интегрированы 30 баз данных различных министерств и ведомств. Это позволит автоматизировать проверки, которые ранее выполнялись вручную и занимали много времени.
Одним из основных направлений новой системы является портал my.mehnat.uz, на котором искусственный интеллект автоматически выявляет сотрудников, у которых руководители являются близкими родственниками. Кроме того, система анализирует данные soliq.uz, направленные на выявление связей должностных лиц с частными компаниями.
Это помогает выявлять возможные конфликты интересов в государственных закупках, в частности случаи, когда победителями тендеров становятся лица, связанные с руководителями организаций. Система анализирует не только кадровые и финансовые показатели, но и изучает данные криминально-правовой статистики.
Таким образом создаётся возможность раннего выявления системных причин коррупции и факторов риска. По словам руководителя агентства, если ранее такой анализ занимал 5–6 дней, то теперь с помощью искусственного интеллекта этот процесс выполняется за один час.
Этот подход способствует повышению прозрачности в государственном секторе, предотвращению конфликтов интересов и обеспечению честной конкуренции. Кроме того, система помогает повысить эффективность государственного управления.