Quvada qadimiy shahar devorlari topildi
Farg‘ona vodiysida o‘zbek va xitoylik arxeologlar ishtirokida tashkil etilgan qo‘shma ekspeditsiya davomida qadimgi Quva shahar xarobalaridan noyob topilmalar aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqotchilar shahar devorlarining ayrim bo‘laklarini aniqlashga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu devorlar miloddan avvalgi III asrdan milodiy X asrgacha bo‘lgan davrga tegishli ekani ma’lum qilindi.
Bu haqda podrobno.uz xabar berdi. Arxeologlarning ta’kidlashicha, mazkur mudofaa inshootlari Parfiya va Davan davlatlari davridan boshlab, Somoniylar hukmronligi davrigacha bo‘lgan uzoq tarixiy davrda foydalanilgan.
Topilmalar umumiy maydoni 110 ming kvadrat metrni tashkil etadi va Buyuk ipak yo‘li bo‘ylab Sharq va G‘arb o‘rtasidagi madaniy aloqalarning rivojlanganini tasdiqlaydi. Devorlarning qurilish texnologiyalari turli davrlarda qanday o‘zgarganini o‘rganish orqali shahar me’morchiligidagi tarixiy bosqichlar va madaniy ta’sirlarni aniqlash imkoniyati mavjud.
Hozirgi kunda xarobalar hududida shahar darvozalari, saroylar, turar joylar, ko‘chalar va hunarmandchilik ustaxonalari izlari topilgan. Ekspeditsiya rahbari Lyu Binning so‘zlariga ko‘ra, bu topilmalar Quva qadimda mintaqadagi yirik savdo va ma’muriy markazlardan biri bo‘lganini tasdiqlaydi.
2026 yilda shahar saroy qismida tizimli qazish ishlari boshlanishi rejalashtirilgan. Bu tadqiqotlar Quvaning ichki rejalashtirilishini batafsil o‘rganish hamda uning tarixiy qiyofasini tiklashga yordam beradi.

В кургане найдены древние городские стены
В Ферганской долине в ходе совместной экспедиции с участием узбекских и китайских археологов были обнаружены уникальные находки на развалинах древнего города Кува. Об этом сообщает Zamin.uz.
Исследователям удалось выявить отдельные участки городских стен. Было установлено, что эти стены относятся к периоду с III века до н.э. по X век н.э.
Об этом сообщает podrobno.uz. По словам археологов, данные оборонительные сооружения использовались в течение длительного исторического периода, начиная с эпохи Парфянского и Даванского государств и до правления Саманидов.
Общая площадь находок составляет 110 тысяч квадратных метров и подтверждает развитые культурные связи между Востоком и Западом вдоль Великого шелкового пути. Изучение изменений в строительных технологиях стен в разные эпохи позволит определить исторические этапы и культурные влияния в архитектуре города.
В настоящее время на территории развалин обнаружены следы городских ворот, дворцов, жилых домов, улиц и ремесленных мастерских. По словам руководителя экспедиции Лю Бинна, эти находки подтверждают, что Кува в древности была одним из крупных торговых и административных центров региона.
В 2026 году планируется начать систематические раскопки в части городского дворца. Эти исследования помогут детально изучить внутреннее планирование Кувы и восстановить её исторический облик.