Propan narxi oshishi import ulushi bilan bog‘liq
O‘zbekistonda suyultirilgan gaz — propan narxining oshishi bo‘yicha Raqobat qo‘mitasi rasmiy bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qo‘mitaning ma’lumotiga ko‘ra, narxlarning o‘zgarishi asosan import mahsulotlariga bog‘liq. So‘nggi paytlarda birja savdolarida narxlar import propanining ulushi oshishi bilan shakllanmoqda.
2025 yilning birinchi yarmida 358 ming tonna suyultirilgan gaz birja orqali savdoga chiqarilgan. Ushbu hajmning 61 foizi mahalliy mahsulot, 39 foizi esa import gaziga tegishli bo‘lgan.
Ammo avgust oyidan boshlab ichki bozorga yetkazilayotgan mahalliy gaz ulushining keskin kamaygani kuzatildi. 2025 yil dekabrga kelib mahalliy propan ulushi 35 foizga, 2026 yil yanvarda esa atigi 10 foizga tushib ketgan.
Bu holat mahalliy gazning aholiga va ijtimoiy obyektlarga yo‘naltirilishi bilan bog‘liq ekani ta’kidlanmoqda. Qo‘mita mahalliy propanning narxi deyarli o‘zgarmaganini qayd etdi.
Mahalliy gazning bir tonnasi uchun narx 7 million so‘mdan oshmagan bo‘lsa, import propanining narxi hozirgi kunda 9–9,5 million so‘mgacha ko‘tarilgan. Bu esa dekabr oyiga nisbatan qariyb 20 foizlik o‘sishni ko‘rsatadi.
Shuningdek, Raqobat qo‘mitasi yoqilg‘i quyish shoxobchalaridagi chakana narxlarni doimiy nazorat qilishni davom ettirmoqda. Qo‘mita ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilayotgan asossiz ma’lumotlarning bozor muvozanatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini eslatib, bunday xabarlarga ishonmaslikni tavsiya qildi.
Propan narxining oshishi bozorga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. Kelgusida yuz berishi mumkin bo‘lgan o‘zgarishlar haqida xabardor bo‘lish uchun ishonchli manbalarga murojaat qilish muhim.

Рост цены на пропан связан с долей импорта
В Узбекистане Комитет по конкуренции сделал официальное заявление по поводу роста цен на сжиженный газ — пропан. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета, изменения цен в основном связаны с импортными товарами. В последнее время цены на биржевых торгах формируются с увеличением доли импортного пропана.
В первой половине 2025 года на биржу было выставлено 358 тысяч тонн сжиженного газа. Из этого объема 61 процент приходился на местную продукцию, а 39 процентов — на импортный газ.
Однако с августа наблюдается резкое сокращение доли местного газа, поставляемого на внутренний рынок. К декабрю 2025 года доля местного пропана снизилась до 35 процентов, а в январе 2026 года — всего до 10 процентов.
Отмечается, что это связано с направлением местного газа населению и социальным объектам. Комитет отметил, что цена на местный пропан практически не изменилась.
Если цена за тонну местного газа не превышала 7 миллионов сум, то цена импортного пропана в настоящее время поднялась до 9–9,5 миллионов сум. Это показывает рост примерно на 20 процентов по сравнению с декабрем.
Кроме того, Комитет по конкуренции продолжает постоянный контроль за розничными ценами на автозаправочных станциях. Комитет напомнил, что необоснованная информация, распространяемая в социальных сетях, может негативно повлиять на рыночное равновесие, и рекомендовал не доверять таким сообщениям.
Рост цен на пропан оказывает значительное влияние на рынок. Для того чтобы быть в курсе возможных изменений в будущем, важно обращаться к надежным источникам.