O‘zbekistonda 2025/2026-o‘quv yili uchun “Mening maktabim” loyihasining ikkinchi bosqichi bo‘yicha ovoz berish jarayoni boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida maktablarni rivojlantirishga oid takliflar ko‘rib chiqiladi. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
Vazirlik bergan ma’lumotga ko‘ra, loyihaning ikkinchi bosqichi 2025-yil 15-dekabrda boshlangan bo‘lib, 2026-yil 10-yanvarda loyihalarni shakllantirish va saralash jarayoni yakunlangan. 11-yanvardan 20-yanvargacha (soat 23:59 gacha, Toshkent vaqti bilan) faol ovoz berish bosqichi davom etadi.
Joriy bosqichda mamlakatning 96 ta tumanidagi 5104 ta maktab ishtirok etmoqda. Bu maktablar 3 va 5-toifaga mansub bo‘lib, ularga birinchi bosqichda g‘olib bo‘lmagan 36 ta maktab ham qo‘shilgan.
Loyiha doirasida 5–11-sinf o‘quvchilari ishtirok etishi mumkin. Ular maktab sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha takliflar kiritadi va boshqa ishtirokchilar takliflarini qo‘llab-quvvatlash uchun ovoz beradi.
“Mening maktabim” loyihasi umumta’lim maktablarini rivojlantirish, o‘quvchilar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, infratuzilmani yaxshilash, ta’lim sifatini oshirish va maktab muhitini yanada qulay qilishga qaratilgan. Saralash jarayonida eng dolzarb, innovatsion va amalga oshirishga tayyor takliflar tanlab olinadi va rag‘batlantiriladi.

В проекте «Моя школа» началось голосование
В Узбекистане начался процесс голосования по второму этапу проекта «Моя школа» на 2025/2026 учебный год. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного проекта рассматриваются предложения по развитию школ. Об этом сообщает podrobno.uz.
По информации Министерства, второй этап проекта начался 15 декабря 2025 года, а процесс формирования и отбора проектов завершился 10 января 2026 года. Активный этап голосования продлится с 11 по 20 января (до 23:59 по ташкентскому времени).
На текущем этапе участвуют 5104 школы из 96 районов страны. Эти школы относятся к 3 и 5 категориям, к ним также добавлены 36 школ, не победивших на первом этапе.
В проекте могут участвовать учащиеся 5–11 классов. Они вносят предложения по улучшению условий в школах и голосуют за предложения других участников, чтобы поддержать их.
Проект «Моя школа» направлен на развитие общеобразовательных школ, поддержку инициатив учащихся, улучшение инфраструктуры, повышение качества образования и создание более комфортной школьной среды. В процессе отбора выбираются и поощряются наиболее актуальные, инновационные и готовые к реализации предложения.