O‘zbekiston shaxmatida yilning eng yaxshilari taqdirlandi
10-yanvar kuni O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi tomonidan 2025-yil yakunlari va 2026-yil rejalariga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda shaxmat sportini rivojlantirishga qaratilgan muhim tashabbuslar taqdim etildi va yil davomida o‘zining yuqori natijalari bilan ajralib turgan sportchilar va mutaxassislar taqdirlandi. 2025-yilda FIDE Jahon kubogida g‘olib bo‘lgan Javohir Sindorov "Yilning eng yaxshi shaxmatchisi" unvoniga loyiq topildi.
Ayollar o‘rtasida esa O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi Umida Omonova yilning eng yaxshi shaxmatchisi sifatida e’tirof etildi. Shuningdek, yoshlar va maxsus yo‘nalishlar bo‘yicha ham g‘oliblar aniqlandi.
12 yoshgacha bo‘lganlar orasida Nurmuhammad Nematillaxonov va Xusnora Xusniddinova, 20 yoshgacha bo‘lganlar orasida Afruza Hamdamova va Muhiddin Madaminov yilning eng yaxshi shaxmatchilari sifatida qayd etildi. Para shaxmat yo‘nalishida esa Marsel Shoyusupov va Selbi Kakisheva alohida e’tirofga loyiq ko‘rildi.
Faxriy shaxmatchi O‘ktam Sheraliyev, eng yaxshi hakam Komiljon Azizov, tahlilchi Ulug‘bek Tillayev va sharhlovchi Anton Kim ham o‘z yo‘nalishlarida yilning eng munosib vakillari sifatida taqdirlandi. Ushbu yutuqlar O‘zbekiston shaxmatining xalqaro nufuzini oshirish va kelajakdagi muvaffaqiyatlar uchun mustahkam zamin yaratishda muhim ahamiyatga ega.

В узбекском шахматном сообществе наградили лучших в году
10 января Федерация шахмат Узбекистана организовала пресс-конференцию, посвящённую итогам 2025 года и планам на 2026 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом мероприятии были представлены важные инициативы по развитию шахматного спорта, а также награждены спортсмены и специалисты, отличившиеся высокими результатами в течение года. В 2025 году победитель Кубка мира ФИДЕ Джавохир Синдоров был удостоен звания «Лучший шахматист года».
Среди женщин звание лучшей шахматистки года получила участница сборной Узбекистана Умида Омонова. Также были определены победители в молодёжных и специальных номинациях.
В категории до 12 лет лучшими шахматистами признаны Нурмухаммад Нематиллахонов и Хуснора Хусниддинова, в категории до 20 лет — Афруза Хамдамова и Мухиддин Мадаминов. В парашахмате особое признание получили Марсель Шоюсупов и Селби Какишева.
Почётный шахматист Уктам Шералиев, лучший арбитр Комилжон Азизов, аналитик Улугбек Тиллаев и комментатор Антон Ким также были отмечены как наиболее достойные представители своих направлений года. Эти достижения имеют важное значение для повышения международного авторитета узбекских шахмат и создания прочной базы для будущих успехов.