Yanvarda iliq kunlar o‘rnini sovuq egallaydi
Yanvar oyining o‘rtalarida respublika hududlarida ob-havo sezilarli darajada o‘zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sinoptiklarning ma’lum qilishicha, 13–14-yanvar kunlari Turkmaniston hududidan kirib keladigan issiq havo oqimi ta’sirida ayrim hududlarda havo iliq bo‘ladi. Ayniqsa, janubiy viloyatlarda harorat +20 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Bu davrda bahoriy kayfiyat hukm surishi ehtimoli bor. Biroq haftaning o‘rtalaridan boshlab ob-havo keskin o‘zgaradi.
15–16-yanvar kunlari Turkmaniston tomondan kirib keladigan siklon natijasida Qashqadaryo, Samarqand, Sirdaryo, Jizzax va Toshkent viloyatlarida kuchli yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Yog‘ingarchilik asosan yomg‘ir shaklida bo‘lib, ayrim hududlarda suv to‘planishi, hatto mahalliy suv toshqinlari sodir bo‘lishi ehtimoldan xoli emas.
Shu sababli, mutaxassislar aholiga ehtiyotkorlik choralarini ko‘rishni tavsiya etmoqda. Yanvarning uchinchi o‘n kunligidan boshlab esa sovuq havo hukm suradi.
21-yanvar kuni ko‘plab hududlarda harorat keskin pasayishi kutilmoqda. 22-yanvardan boshlab kunduzgi harorat ham nol darajadan past bo‘lishi mumkin.
Sinoptik ma’lumotlarga ko‘ra, oyning eng sovuq kunlari 25–26-yanvarga to‘g‘ri keladi. Toshkent shahrida tungi harorat -10 darajagacha tushishi mumkin.
Qoraqalpog‘istonning shimoliy hududlarida esa g‘ayritabiiy sovuqlar kuzatilishi kutilmoqda. Mutaxassislar ob-havodagi keskin o‘zgarishlarga tayyor turishni va safar yoki kundalik rejalarni tuzishda ehtiyotkor bo‘lishni tavsiya qilmoqda.

В январе тёплые дни сменяются холодными
В середине января в регионах республики ожидается значительное изменение погоды. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным синоптиков, 13–14 января под влиянием теплого воздушного потока, поступающего с территории Туркменистана, в некоторых районах воздух будет теплым. Особенно в южных областях температура может подняться до +20 градусов.
В этот период возможно наступление весеннего настроения. Однако с середины недели погода резко изменится.
15–16 января в результате циклона, приходящего с территории Туркменистана, в Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской, Джизакской и Ташкентской областях ожидаются сильные осадки. Осадки будут преимущественно в виде дождя, в некоторых районах возможны подтопления и даже местные наводнения.
Поэтому специалисты рекомендуют населению принимать меры предосторожности. С третьей декады января установится холодная погода.
21 января в большинстве районов ожидается резкое понижение температуры. С 22 января дневная температура также может опуститься ниже нуля.
По данным синоптиков, самые холодные дни месяца выпадут на 25–26 января. В Ташкенте ночная температура может опуститься до -10 градусов.
В северных районах Каракалпакстана ожидаются аномальные холода. Специалисты советуют быть готовыми к резким изменениям погоды и проявлять осторожность при планировании поездок и повседневных дел.