O‘zbekistonda haftaning ikkinchi yarmida havo soviydi
“O‘zgidromet” xizmati 18-yanvargacha bo‘lgan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, yaqin kunlarda O‘zbekiston hududida havo keskin o‘zgarishi kutilmoqda. Ayrim joylarda yomg‘ir va qor yog‘ishi mumkin.
Xususan, kechalari harorat pasayib, tumanli kunlar kuzatilishi ehtimoldan xoli emas. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida 15–17-yanvar kunlari ayrim hududlarda yomg‘ir yoki qor yog‘ishi mumkin.
Kechasi harorat 2–7 daraja sovuqqacha tushadi, kunduzi esa havo iliqdan salqinga o‘tadi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham ob-havo barqaror bo‘lmaydi.
Ushbu hududlarda 15–17-yanvar kunlari yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Kechalari harorat musbatdan manfiyga tushib, kunduzi 2–7 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida haftaning birinchi yarmi iliq o‘tadi. Ammo 15-yanvardan keyin havo soviy boshlaydi.
Ayrim joylarda yomg‘ir va qor yog‘ishi, shuningdek, tuman tushishi ehtimoli bor. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida 16–17-yanvar kunlari qisqa muddatli yog‘ingarchilik bo‘lishi mumkin.
Bu hududlarda kunduzi harorat 5–10 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida ham haftaning ikkinchi yarmida ob-havo o‘zgaradi.
Ayrim joylarda yomg‘ir va qor yog‘ishi ehtimoli mavjud. Kunduzgi harorat 2–7 daraja iliq atrofida bo‘ladi.
Tog‘li hududlarda esa havo yanada sovuq bo‘lib, 16–17-yanvar kunlari yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Kechasi harorat 7 daraja sovuqqacha pasayadi.

В Узбекистане во второй половине недели похолодает
Согласно им, в ближайшие дни на территории Узбекистана ожидаются резкие изменения погоды. В некоторых местах возможен дождь и снег.
В частности, ночью температура понизится, возможны туманные дни. В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области 15–17 января в отдельных районах возможен дождь или снег.
Ночью температура опустится до 2–7 градусов мороза, днем воздух станет прохладнее после тепла. В Бухарской и Навоийской областях погода также будет нестабильной.
В этих регионах 15–17 января возможны осадки. Ночью температура опустится с плюса до минуса, днем ожидается 2–7 градусов тепла.
В Ташкентской, Сирдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях первая половина недели пройдет тепло. Однако после 15 января начнется похолодание.
В некоторых местах возможен дождь и снег, а также туман. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях 16–17 января возможны кратковременные осадки.
В этих регионах днем ожидается температура 5–10 градусов тепла. В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях во второй половине недели также изменится погода.
В некоторых местах возможен дождь и снег. Дневная температура будет около 2–7 градусов тепла.
В горных районах воздух станет еще холоднее, 16–17 января возможны осадки. Ночью температура опустится до 7 градусов мороза.
По словам специалистов, во второй половине января температура будет постепенно понижаться. В третьей декаде в северных регионах ночная температура может опуститься до 15–20 градусов мороза.