O‘zbekiston va Belgiya: Hamkorlikni rivojlantirish muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov yaqinda Belgiyaning yangi elchisi Erik De Mayyer bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida vazir elchining ishonch yorliqlari nusxalarini qabul qilib oldi. Bu bilan elchining O‘zbekistondagi rasmiy faoliyati boshlandi.
Ushbu uchrashuv haqida podrobno.uz xabar berdi. 2026-yil 12-yanvar kuni amalga oshirilgan muloqot davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Xususan, savdo, investitsiya va biznes sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, iqtisodiy sheriklikni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi. Tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada mustahkamlashga e’tibor qaratdi.
Uchrashuv yakunida Baxtiyor Saidov Erik De Mayyerga O‘zbekistondagi diplomatik faoliyatida muvaffaqiyat tiladi. Ma’lumot uchun, Belgiyaning Toshkentdagi elchixonasi ochilishi haqida 2025-yil kuzida e’lon qilingan edi.

Узбекистан и Бельгия: обсуждалось развитие сотрудничества
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов недавно провёл встречу с новым послом Бельгии Эриком Де Майером. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время встречи министр принял копии верительных грамот посла. Таким образом, официальная деятельность посла в Узбекистане началась.
Об этой встрече сообщил podrobno.uz. В ходе диалога, состоявшегося 12 января 2026 года, были обсуждены актуальные вопросы сотрудничества между двумя странами.
В частности, было подчеркнуто необходимость развития сотрудничества в сферах торговли, инвестиций и бизнеса, расширения экономического партнёрства. Стороны уделили внимание дальнейшему укреплению взаимовыгодных связей.
По итогам встречи Бахтиёр Саидов пожелал Эрику Де Майеру успехов в дипломатической деятельности в Узбекистане. Для справки, об открытии посольства Бельгии в Ташкенте было объявлено осенью 2025 года.