Ekstremizmga oid taqiqlangan materiallar ro‘yxati yangilandi
O‘zbekistonda ekstremizm va terrorizm g‘oyalarini targ‘ib qiluvchi manbalar va materiallarning taqiqlangan ro‘yxati qayta ko‘rib chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oliy sud ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu ro‘yxat 2026 yil 10 yanvar holatiga tasdiqlangan. Bu haqda Podrobno.uz xabar berdi.
Sudning ta’kidlashicha, ro‘yxatga ekstremistik qarashlarni targ‘ib qiluvchi, zo‘ravonlik va terrorizmni oqlovchi hamda konstitutsiyaviy tuzumga qarshi kurashni qo‘llab-quvvatlovchi materiallar kiritilgan. Ushbu materiallar jamiyat xavfsizligiga tahdid deb baholangan.
Mutasaddi idoralar eslatishicha, amaldagi qonunchilikka muvofiq, bunday materiallarni tarqatish, saqlash yoki targ‘ib qilish ma’muriy yoki jinoiy javobgarlikka olib kelishi mumkin. Taqiqlangan manbalar va kontentning to‘liq ro‘yxati maxsus havola orqali e’lon qilingan.
Ushbu chora-tadbirlar jamiyatda barqarorlikni ta’minlash va xavfsizlikni mustahkamlash maqsadida amalga oshirilmoqda.

Обновлен список запрещённых материалов, связанных с экстремизмом
В Узбекистане пересмотрен список запрещённых источников и материалов, пропагандирующих идеи экстремизма и терроризма. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Верховного суда, данный список утверждён на 10 января 2026 года. Об этом сообщает Podrobno.uz.
Суд отмечает, что в список включены материалы, пропагандирующие экстремистские взгляды, оправдывающие насилие и терроризм, а также поддерживающие борьбу против конституционного строя. Эти материалы признаны угрозой общественной безопасности.
Ответственные органы напоминают, что в соответствии с действующим законодательством распространение, хранение или пропаганда таких материалов могут повлечь административную или уголовную ответственность. Полный список запрещённых источников и контента опубликован по специальной ссылке.