Farg‘onada yirik turizm zonasi tashkil etiladi
Farg‘ona viloyatida yirik turizm zonasini tashkil etish rejalari amalga oshmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident qaroriga ko‘ra, umumiy maydoni 2 396 gektarni tashkil etuvchi “Farg‘ona” turistik-rekreatsion zonasi tashkil qilinadi. Ushbu loyiha 30 yil davomida faoliyat yuritadi va keyinchalik bu muddatni uzaytirish imkoniyati ham mavjud.
Mazkur loyiha turizmni faqat sayohat shaklida emas, balki iqtisodiyotga foyda keltiradigan yo‘nalishga aylantirishni maqsad qilgan. Hududda infratuzilma rivojlantiriladi, tadbirkorlar jalb qilinadi va yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Jumladan, Farg‘ona tumanidagi Vodil hududida “Malina agroturizm klasteri”ni rivojlantirish rejalashtirilgan. Bu yerda malina bog‘lari atrofida yengil xizmat ko‘rsatish shoxobchalari tashkil etiladi.
Natijada, Vodilga kelgan sayyohlar nafaqat tabiatdan bahramand bo‘lishadi, balki sifatli xizmatlardan foydalanish imkoniga ega bo‘lishadi. Shuningdek, Yozyovon tumanida joylashgan Markaziy Farg‘ona suv ombori atrofida 2026–2027-yillarda turizmni rivojlantirish bo‘yicha ishlar olib boriladi.
Bu hududda dam olish maskanlari, sayohat xizmatlari va turizmga oid boshqa infratuzilmalar barpo etilishi rejalashtirilgan. Bu orqali mahalliy aholiga yangi ish o‘rinlari yaratilishi va ichki turizmning rivojlanishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, Farg‘ona tumanining “Sanoat” va “Hosilot” mahalla fuqarolar yig‘inlari hududlarida xorijiy tajriba asosida malina plantatsiyalarini kengaytirish, mahsulotlarni saqlash uchun muzlatkichlar qurish va chuqur qayta ishlash sexlarini tashkil etish mo‘ljallangan. Bu esa nafaqat agroturizmni rivojlantiradi, balki qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.
Umuman olganda, mazkur turizm loyihasi Farg‘ona viloyatida nafaqat turizmni, balki iqtisodiyotni rivojlantirishga ham katta hissa qo‘shishi kutilmoqda. Manba: zamin.uz

В Фергане будет создана крупная туристическая зона
В Ферганской области реализуются планы по созданию крупной туристической зоны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу президента, будет создана туристско-рекреационная зона «Фергана» общей площадью 2 396 гектаров. Этот проект будет действовать в течение 30 лет с возможностью продления срока.
Данный проект направлен на то, чтобы сделать туризм не только формой путешествий, но и направлением, приносящим пользу экономике. В регионе будет развиваться инфраструктура, привлекаться предприниматели и создаваться новые рабочие места.
В частности, в районе Ферганы, в Водильском районе, планируется развитие «Малина агротуристического кластера». Здесь будут созданы легкие сервисные точки вокруг малиновых садов.
В результате туристы, приезжающие в Водиль, смогут не только наслаждаться природой, но и пользоваться качественными услугами. Также в районе Ёзёвон вблизи Центрального Ферганского водохранилища в 2026–2027 годах будут проводиться работы по развитию туризма.
В этом районе планируется создание зон отдыха, туристических услуг и другой туристической инфраструктуры. Это позволит создать новые рабочие места для местного населения и способствовать развитию внутреннего туризма.
Кроме того, в районах «Саноат» и «Хосилот» Ферганского района планируется расширение малиновых плантаций на основе зарубежного опыта, строительство холодильников для хранения продукции и организация цехов глубокой переработки. Это не только будет способствовать развитию агротуризма, но и повысит экспортный потенциал сельскохозяйственной продукции.
В целом, данный туристический проект ожидается внести значительный вклад не только в развитие туризма, но и экономики Ферганской области. Источник: zamin.uz