O‘zbekistonda armiya islohotlari xavfsizlikni mustahkamlamoqda
O‘zbekiston Qurolli Kuchlarida amalga oshirilayotgan islohotlar mamlakat xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqinda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida so‘nggi yillardagi islohotlar natijalari muhokama qilindi. Yig‘ilishda armiyani zamonaviy qurol-yarog‘ va harbiy texnika bilan ta’minlash, shuningdek, jangovar va ma’naviy-ruhiy tayyorgarlikni oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgani ta’kidlandi.
Mudofaa vazirligi qo‘shinlarida yangi taktik usullar joriy etilib, mashg‘ulotlar soni va ularning intensivligi 1,5 barobarga oshirilgani qayd etildi. Shuningdek, zamonaviy xavf-xatarlarga moslashish maqsadida uchuvchisiz uchish apparatlari bo‘linmalari va dron mutaxassislarini tayyorlash markazlari tashkil etildi.
Ushbu chora-tadbirlar armiyaning zamon bilan hamnafas bo‘lishini ta’minlashga xizmat qilmoqda. Raqamlashtirish jarayonlari ham faol davom etmoqda.
Axborot xavfsizligini ta’minlash, boshqaruv tizimini takomillashtirish va xizmatlarning samaradorligini oshirish bo‘yicha sezilarli natijalarga erishildi. Bundan tashqari, harbiy xizmatchilar uchun ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash maqsadida ularning maosh va pensiya miqdori oshirildi.
Bu esa harbiylarning mehnatini qadrlash va ularni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim qadamdir. O‘zbekistonning Qurolli Kuchlari yangi marralarni zabt etishga tayyor.
Ushbu islohotlar nafaqat armiyaning jangovar salohiyatini oshiradi, balki mamlakat xavfsizligini mustahkamlash yo‘lida ham katta ahamiyatga ega. Har bir amalga oshirilayotgan qadam milliy manfaatlarni himoya qilishga xizmat qiladi.

В Узбекистане реформы армии укрепляют безопасность
Реформы, проводимые в Вооружённых Силах Узбекистана, имеют важное значение для обеспечения безопасности страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Недавно на заседании Совета безопасности под председательством Президента Шавката Мирзиёева обсуждались результаты реформ последних лет. На заседании было подчеркнуто особое внимание вопросам обеспечения армии современным оружием и военной техникой, а также повышению боевой и морально-психологической подготовки.
В войсках Министерства обороны внедрены новые тактические методы, количество и интенсивность учений увеличены в 1,5 раза. Кроме того, в целях адаптации к современным угрозам созданы подразделения беспилотных летательных аппаратов и центры подготовки специалистов по дронам.
Эти меры служат обеспечению соответствия армии современным требованиям. Процессы цифровизации также активно продолжаются.
Достигнуты значительные результаты в обеспечении информационной безопасности, совершенствовании системы управления и повышении эффективности служб. Кроме того, с целью улучшения социальных условий военнослужащих увеличены их заработная плата и пенсии.
Это важный шаг, направленный на признание труда военных и их поддержку. Вооружённые Силы Узбекистана готовы к новым достижениям.
Эти реформы не только повышают боеспособность армии, но и имеют большое значение для укрепления безопасности страны. Каждый предпринимаемый шаг служит защите национальных интересов.