Harbiy xizmatni o‘tagan yoshlarga yangi imtiyozlar beriladi
O‘zbekistonda muddatli harbiy xizmatni o‘tagan yoshlar uchun bir qator yangi imkoniyatlar joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Agar bunday yoshlar oliy ta’lim muassasalarida o‘qishni istasa, xorijiy til va boshqa fanlardan sertifikat olish xarajatlari davlat tomonidan qoplab beriladi. Shuningdek, ular kontrakt asosida o‘qishga kirgan taqdirda, foizsiz ta’lim krediti olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev Xavfsizlik kengashining yig‘ilishida ma’lum qildi. Prezidentning ta’kidlashicha, muddatli harbiy xizmatni o‘tayotgan askarlar uchun harbiy qismning o‘zida oliy ta’lim muassasalariga kirish imtihonlarini topshirish imkoniyati yaratiladi.
Agar ular test sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tsa, talabalikka qabul qilinadi va xizmat muddati tugashi bilan o‘qishni boshlaydi. Bundan tashqari, armiyadan qaytgan va davlat tashkilotlariga ishga kirmoqchi bo‘lgan yoshlar uchun Boshqaruv samaradorligi agentligi tomonidan o‘tkaziladigan test ballariga 10 foizlik imtiyoz beriladi.
Xususiy sektorda ishlashni reja qilganlarga esa kasb-hunar o‘rganish yoki sertifikat olish xarajatlari davlat tomonidan qoplab beriladi. Prezident Mirziyoyevning ta’kidlashicha, muddatli harbiy xizmatni o‘tash yoshlar uchun kelajakda muvaffaqiyatga erishish yo‘liga aylanishi lozim.

Молодым людям, прошедшим военную службу, будут предоставлены новые льготы
В Узбекистане для молодых людей, прошедших срочную военную службу, вводится ряд новых возможностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Если такие молодые люди хотят учиться в высших учебных заведениях, расходы на получение сертификатов по иностранным языкам и другим предметам будут покрываться государством. Кроме того, при поступлении на обучение по контракту они смогут получить образовательный кредит без процентов.
Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев на заседании Совета безопасности. По его словам, для солдат, проходящих срочную военную службу, будет создана возможность сдавать вступительные экзамены в высшие учебные заведения непосредственно в воинской части.
Если они успешно сдадут тесты, их примут в студенты, и после окончания службы они смогут начать обучение. Кроме того, молодым людям, вернувшимся из армии и желающим устроиться на работу в государственные организации, будет предоставлена 10-процентная льгота на баллы тестирования, проводимого Агентством по эффективности управления.
Тем, кто планирует работать в частном секторе, государство покроет расходы на обучение профессии или получение сертификата. По словам президента Мирзиёева, прохождение срочной военной службы должно стать для молодежи путём к успеху в будущем.