Prezident texnoparkda mudofaa sanoatini rivojlantirishni ko‘rib chiqdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Chirchiq shahridagi texnoparkka tashrif buyurib, mudofaa sanoati korxonalarining faoliyati bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbariga zirhli texnika va masofadan boshqariladigan jangovar modullarni ishlab chiqarish jarayonlari haqida ma’lumot berildi, deb xabar qiladi podrobno.uz. Yangi jangovar modullar yomon ko‘rinish sharoitlarida ham harakatdagi va statsionar nishonlarni aniqlash va yo‘q qilish imkoniyatiga ega.
Ular zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan bo‘lib, avtomatlashtirilgan boshqaruv, barqarorlashtirish, optik kuzatuv va nishonga olish tizimlarini o‘z ichiga oladi. Texnopark mutaxassislari ishlab chiqarishning to‘liq siklini amalga oshiradi.
Bu jarayon komponentlarni yig‘ishdan boshlanib, dasturiy ta’minotni sozlash, qurol-aslahani integratsiya qilish va oxirida poligonda sinovdan o‘tkazishgacha davom etadi. Tayyorlangan modullar yengil zirhli texnikalar, maxsus avtomobillar, katerlar va bronetransporterlarga o‘rnatilmoqda.
Mazkur loyiha mahalliy va xorijiy hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Bu esa ishlab chiqarish hajmini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va milliy texnologik bazani mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Prezident mas’ullarga mahsulot sifatini nazorat qilish, mahalliylashtirishni kengaytirish hamda muhandislik salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berdi.

Президент рассмотрел развитие оборонной промышленности в технопарке
Президент Шавкат Мирзиёев посетил технопарк в городе Чирчик и ознакомился с деятельностью предприятий оборонной промышленности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Главе государства была предоставлена информация о процессах производства бронетехники и дистанционно управляемых боевых модулей, сообщает podrobno.uz. Новые боевые модули способны обнаруживать и уничтожать движущиеся и стационарные цели даже в условиях плохой видимости.
Они оснащены современными технологиями, включая автоматизированное управление, стабилизацию, оптическое наблюдение и системы прицеливания. Специалисты технопарка осуществляют полный цикл производства.
Этот процесс начинается с сборки компонентов, настройки программного обеспечения, интеграции вооружения и завершается испытаниями на полигоне. Готовые модули устанавливаются на легкую бронетехнику, специальные автомобили, катера и бронетранспортеры.
Данный проект реализуется в сотрудничестве с местными и зарубежными партнерами. Отмечается, что это способствует увеличению объёмов производства, созданию новых рабочих мест и укреплению национальной технологической базы.
Президент дал ответственным лицам чёткие указания по контролю качества продукции, расширению локализации и развитию инженерного потенциала.