14-yanvar kuni O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidalari bo‘yicha ayrim shaxslarga avtomobilda xavfsizlik kamarini taqmaslikka ruxsat beruvchi kasalliklar ro‘yxati tasdiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar berdi. Ushbu ro‘yxatga kiritilgan kasalliklarga ega bo‘lgan shaxslar xavfsizlik kamarini taqmaslik huquqidan foydalanishi mumkin.
Biroq, bu uchun ulardan tibbiy ma’lumotnoma talab qilinadi. Ma’lumotnoma davlat tibbiyot muassasasi yoki birlamchi tibbiy-sanitariya yordami ko‘rsatuvchi tashkilot tomonidan elektron shaklda rasmiylashtiriladi.
Ta’kidlanishicha, ro‘yxatda faqat jiddiy tibbiy holatlar ko‘zda tutilgan. Ushbu chora, ayniqsa, sog‘lig‘i xavf ostida bo‘lgan bemorlar uchun qulaylik yaratadi.
Shu bilan birga, mazkur qoidalar yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, bemorlarning ehtiyojlarini inobatga olgan holda ishlab chiqilgan. Ma’lumot manbasi: Sog‘liqni saqlash vazirligi.

Подтверждены заболевания, разрешающие не пристегиваться ремнем безопасности
14 января в Узбекистане был утверждён список заболеваний, позволяющих некоторым лицам не пристегиваться ремнём безопасности в автомобиле согласно правилам дорожного движения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Министерство здравоохранения. Лица, имеющие заболевания, включённые в данный список, могут пользоваться правом не пристегиваться ремнём безопасности.
Однако для этого от них требуется медицинская справка. Справка оформляется в электронном виде государственным медицинским учреждением или организацией, оказывающей первичную медико-санитарную помощь.
Отмечается, что в списке предусмотрены только серьёзные медицинские состояния. Эта мера особенно удобна для пациентов, здоровье которых находится под угрозой.
Вместе с тем, данные правила направлены на обеспечение безопасности дорожного движения и разработаны с учётом потребностей пациентов. Источник информации: Министерство здравоохранения.