O‘zgidromet xizmati 2026-yil 16–19-yanvar kunlari uchun tezkor ogohlantirish berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kunlarda kutilayotgan yog‘ingarchilik va havo harorati o‘zgarishlari sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chish xavfi mavjudligi haqida ma’lum qilindi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ob-havodagi keskin o‘zgarishlar tog‘li hududlarda xavflilik darajasini sezilarli darajada oshirishi mumkin.
Qor ko‘chish xavfi quyidagi hududlarda e’lon qilindi: - Qashqadaryo viloyati: Dehqonobod, Kitob, Qamashi, Shahrisabz tumanlari; - Surxondaryo viloyati: Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo, Uzun tumanlari; - Samarqand viloyati: Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand, Urgut tumanlari; - Jizzax viloyati: Baxmal, Zomin tumanlari; - Toshkent viloyati: Bo‘stonliq, Parkent, Ohangaron tumanlari (Chotqol tog‘ tizmasi); - Namangan viloyati: Pop tumani. Shu munosabat bilan, aholiga tog‘li hududlarda ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish tavsiya etiladi.
Tog‘ yo‘llarida harakatlanayotgan haydovchilar, dam olish maskanlariga yo‘l olganlar va baland hududlarda vaqt o‘tkazayotgan fuqarolar xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishlari zarur. Ayniqsa, tog‘li hududlarda harakatlanishda hushyorlikni oshirish muhimdir.

Объявлена опасность схода лавин в горных районах
Служба Узгидромета выпустила экстренное предупреждение на 16–19 января 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с ожидающимися осадками и изменениями температуры воздуха в эти дни сообщается о наличии опасности схода лавин в горных районах республики. По словам специалистов, резкие изменения погоды могут значительно повысить уровень опасности в горных районах.
Опасность схода лавин объявлена в следующих районах: - Кашкадарьинская область: районы Дехканабад, Китаб, Камаши, Шахрисабз; - Сурхандарьинская область: районы Бойсун, Кумкурган, Сариасия, Узун; - Самаркандская область: районы Нуробод, Кошработ, Самарканд, Ургут; - Джизакская область: районы Бахмал, Зомин; - Ташкентская область: районы Бостанлык, Паркент, Охангарон (горная система Чаткаль); - Наманганская область: район Поп. В связи с этим населению рекомендуется принять меры предосторожности в горных районах.
Водителям, движущимся по горным дорогам, отдыхающим и гражданам, проводящим время в высокогорных районах, необходимо строго соблюдать правила безопасности. Особенно важно повысить бдительность при передвижении в горных районах.