O‘zgidromet tezkor ogohlantirish e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026-yil 16–19-yanvar kunlari kutilayotgan yog‘ingarchilik va havo haroratining keskin o‘zgarishi sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chish xavfi yuzaga kelishi mumkin. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunday ob-havo sharoitlari tog‘li hududlarda xavf darajasini oshiradi.
Mazkur ogohlantirishga ko‘ra, quyidagi hududlarda qor ko‘chish xavfi mavjud: Qashqadaryo viloyatining Dehqonobod, Kitob, Qamashi va Shahrisabz tumanlari; Surxondaryo viloyatining Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo va Uzun tumanlari; Samarqand viloyatining Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand va Urgut tumanlari; Jizzax viloyatining Baxmal va Zomin tumanlari; Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Parkent va Ohangaron tumanlari (Chotqol tizmasi tog‘lari); Namangan viloyatining Pop tumani. Shu sababli, tog‘li hududlarda yashovchi fuqarolar, dam oluvchilar va tog‘ yo‘llarida harakatlanuvchi haydovchilar ehtiyotkor bo‘lishlari so‘raladi.
Tog‘ yo‘llarida harakatlanishda, dam olish maskanlariga tashrif buyurishda va baland hududlarda vaqt o‘tkazishda xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish muhimdir. Bu ogohlantirish xavfli holatlarning oldini olishga qaratilgan.

Озгидромет объявил экстренное предупреждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с ожидающимися осадками и резкими изменениями температуры воздуха с 16 по 19 января 2026 года в горных районах республики может возникнуть угроза схода лавин. По словам специалистов, такие погодные условия повышают уровень опасности в горных районах.
Согласно данному предупреждению, угроза схода лавин существует в следующих районах: Дехканабад, Китаб, Камаши и Шахрисабз Кашкадарьинской области; Бойсун, Кумкурган, Сариасия и Узун Сурхандарьинской области; Нуробод, Кушрабат, Самарканд и Ургут Самаркандской области; Бахмал и Зомин Джизакской области; Бостанлык, Паркент и Охангарон Ташкентской области (горы Чаткальского хребта); Поп Намангандской области. В связи с этим жителям горных районов, отдыхающим и водителям, движущимся по горным дорогам, рекомендуется соблюдать осторожность.
При движении по горным дорогам, посещении мест отдыха и пребывании в высокогорных районах важно строго соблюдать правила безопасности. Это предупреждение направлено на предотвращение опасных ситуаций.