Mahkumlarga yaqinlari bilan videomuloqot qilish huquqi berildi
Jinoyat-ijroiya kodeksiga kiritilgan yangi o‘zgartirishlar mahkumlarning yaqinlari bilan muloqot qilish imkoniyatlarini oshirishga xizmat qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi qoidaga ko‘ra, ozodlikdan mahrum etilgan shaxslar endilikda o‘z yaqinlari bilan masofadan turib videomuloqot qilish huquqiga ega bo‘ladilar. Mazkur o‘zgarish 2026-yil 15-yanvarda qabul qilingan va qonun rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab kuchga kiradi.
Yangi tartibga muvofiq, mahkumlar o‘z mablag‘lari hisobidan 15 daqiqalik videomuloqot yoki telefon orqali suhbatlashish imkoniyatidan foydalanishlari mumkin. Ushbu chora mahkumlarning oila a’zolari bilan aloqasini uzmaslik, ularga ijtimoiy va ruhiy qo‘llab-quvvatlov berishga qaratilgan.
Ilgari esa faqat bir martalik 15 daqiqalik telefon qo‘ng‘irog‘i amalga oshirilishi mumkin edi. Endilikda videomuloqot qonuniy asosda mustahkamlanib, mahkumlarga qo‘shimcha imkoniyat sifatida taqdim etilmoqda.

Заключённым предоставлено право на видеосвязь с близкими
Новые изменения, внесённые в Уголовно-исполнительный кодекс, направлены на расширение возможностей заключённых для общения с близкими. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новым правилам, лица, лишённые свободы, теперь имеют право на видеосвязь с близкими на расстоянии. Эти изменения были приняты 15 января 2026 года и вступают в силу с момента официального опубликования закона.
В соответствии с новым порядком, заключённые могут воспользоваться 15-минутной видеосвязью или телефонным разговором за счёт собственных средств. Эта мера направлена на поддержание связи заключённых с членами семьи, а также на оказание им социальной и психологической поддержки.
Ранее разрешался только один 15-минутный телефонный звонок. Теперь видеосвязь закреплена на законном основании и предоставляется заключённым в качестве дополнительной возможности.
По мнению специалистов, внедрение дистанционных видеосвязей способствует тому, чтобы заключённые не отрывались от социальной жизни, сохраняли психологическое равновесие и расширяло использование современных технологий в системе исполнения наказаний. Ожидается, что эти изменения будут способствовать дальнейшему развитию гуманитарных принципов в системе исполнения наказаний.