O‘zbekiston xavfsizligiga tahdid soluvchi to‘rtta asosiy xavf aniqlandi
Davlat xavfsizlik xizmati raisi Bahodir Qurbonov Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida mamlakatda chegara bo‘linmalari va aeroportlar xavfsizligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, u O‘zbekiston uchun bugungi kunda eng dolzarb bo‘lib turgan to‘rtta asosiy tahdidni ham sanab o‘tdi. Bahodir Qurbonovning ma’lum qilishicha, xavfsizlik infratuzilmasi bosqichma-bosqich takomillashtirilmoqda.
Masalan, davlat chegaralarining 42 foizi videokuzatuv vositalari bilan jihozlangan. Bundan tashqari, chegara hududlarida ma’lumot almashish va tezkor aloqa samaradorligini oshirish uchun 1117 kilometr uzunlikdagi optik tolali aloqa liniyalari yotqizilgan.
DXX raisi xavfsizlikni ta’minlashda texnik jihozlanishdan tashqari, mavjud real tahdidlar haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston uchun hozirgi sharoitda quyidagi to‘rtta yo‘nalish eng katta xavf sifatida belgilangan: terrorchilik xurujlari, davlat chegarasidan kelib chiqadigan transchegaraviy xatarlar, giyohvand moddalar aylanmasi bilan bog‘liq tahdidlar va korrupsiya xavfi.
Mutaxassislarning fikricha, bu tahdidlar bir-biri bilan bog‘liq va ularga qarshi kurashishda bir necha muhim choralar ko‘rilishi kerak. Xususan, chegara xavfsizligini kuchaytirish, transport yo‘llarini nazorat qilish, raqamli monitoringni joriy etish va ichki tizimlarda shaffoflikni oshirish zarur.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, xavfsizlikni ta’minlash endilikda faqat postlar va nazorat punktlari bilan cheklanmaydi. Bu tizim texnologiyalar, tezkor aloqa, tahliliy yondashuv va profilaktik choralarni o‘z ichiga oluvchi kompleks mexanizm sifatida shakllanmoqda.

Определены четыре основных угрозы безопасности Узбекистана
Председатель Государственной службы безопасности Баходир Курбонов на заседании Совета безопасности сообщил о проводимых в стране работах по обеспечению безопасности пограничных подразделений и аэропортов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, он назвал четыре основные угрозы, которые сегодня являются наиболее актуальными для Узбекистана. По словам Баходира Курбонова, инфраструктура безопасности постепенно совершенствуется.
Например, 42 процента государственных границ оснащены видеонаблюдением. Кроме того, в пограничных районах проложены оптоволоконные линии связи длиной 1117 километров для повышения эффективности обмена информацией и оперативной связи.
Глава ГСБ также остановился на реальных угрозах, помимо технического оснащения для обеспечения безопасности. По его словам, в текущих условиях для Узбекистана определены четыре основных направления, представляющих наибольшую опасность: террористические акты, трансграничные угрозы, связанные с государственной границей, угрозы, связанные с оборотом наркотиков, и риск коррупции.
По мнению специалистов, эти угрозы взаимосвязаны, и для борьбы с ними необходимо принять несколько важных мер. В частности, усилить безопасность границ, контролировать транспортные пути, внедрять цифровой мониторинг и повышать прозрачность внутренних систем.
Как было отмечено на заседании, обеспечение безопасности теперь не ограничивается только постами и контрольными пунктами. Эта система формируется как комплексный механизм, включающий технологии, оперативную связь, аналитический подход и профилактические меры.