Samarqandda vertolyot ekskursiyalari yo‘lga qo‘yiladi
Bu haqda Zamon.uz xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Uzbekistan Helicopters kompaniyasi dastlab ikki vertolyot yordamida hududiy parvozlarni amalga oshiradi.
Havo ekskursiyalari Urgut, Kattaqo‘rg‘on, Nurobod, Ishtixon va Bulung‘ur tumanlari uzra yo‘lga qo‘yiladi. Viloyat turizm boshqarmasi vakili Muhammad Mardonovning ta’kidlashicha, ushbu yo‘nalishlar sayyohlarga hududning go‘zal tabiati va diqqatga sazovor joylarini yuqoridan kuzatish imkoniyatini beradi.
Ekskursiyalar davomida sayyohlar Kattaqo‘rg‘on suv ombori atrofidagi yangi dam olish maskanlari va al-Buxoriy memorial majmuasini tomosha qilishlari mumkin bo‘ladi. Havo ekskursiya xizmatlarining boshlang‘ich narxi 100 AQSH dollariga teng bo‘lishi kutilmoqda.
Shuningdek, kelgusida xizmatga talab oshishi bilan vertolyotlar soni ko‘paytirilishi va qo‘shimcha parvozlar yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan.

В Самарканде запускаются экскурсии на вертолёте
В Самаркандской области с марта 2024 года планируется организация воздушных экскурсий на вертолётах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Zamon.uz. По данным, компания Uzbekistan Helicopters первоначально будет осуществлять региональные полёты с помощью двух вертолётов.
Воздушные экскурсии будут проводиться над районами Ургут, Каттакурган, Нуробод, Иштихон и Булунгур. Представитель областного управления туризма Мухаммад Мардонов отметил, что эти маршруты предоставят туристам возможность наблюдать с высоты прекрасную природу и достопримечательности региона.
Во время экскурсий туристы смогут осмотреть новые зоны отдыха вокруг Каттакурганского водохранилища и мемориальный комплекс аль-Бухари. Начальная стоимость услуг воздушных экскурсий ожидается на уровне 100 долларов США.
Также в будущем, с ростом спроса на услуги, планируется увеличить количество вертолётов и организовать дополнительные рейсы.