Yanvar oxirida sovuq kuchayishi kutilmoqda
“O‘zgidromet” xizmati 18–25 yanvar kunlariga mo‘ljallangan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prognozga ko‘ra, yangi hafta boshida mamlakatning ayrim hududlarida yog‘ingarchilik kuzatilishi, asosan qor yog‘ishi kutilmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida ob-havo asosan yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi, biroq 21 yanvar kuni ayrim hududlarda qor yog‘ishi va tuman tushishi ehtimoli mavjud.
Havo harorati kechalari −5…−13 darajagacha pasayishi, kunduzi esa −6 dan +3 darajagacha iliqlashishi mumkin. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lib, 21 va 25 yanvar kunlari ayrim joylarda qor yog‘ishi ehtimoli bor.
Kechalari harorat −8 darajagacha pasayishi, kunduzi esa 0…+5 daraja atrofida iliq bo‘lishi kutilmoqda. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida 21 yanvar kuni ba’zi joylarda yomg‘ir yoki qor yog‘ishi mumkin.
Boshqa kunlari ob-havo asosan quruq va salqin bo‘ladi. Shu bilan birga, tuman tushishi ehtimoli saqlanib qoladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida 21–22 yanvar kunlari qisqa muddatli yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Keyingi kunlarda esa barqaror va nisbatan iliq ob-havo bo‘lishi kutilmoqda.
Andijon, Namangan va Farg‘ona vodiysida 18 yanvar kuni ayrim joylarda biroz qor yog‘ishi mumkin. So‘nggi kunlarda yog‘ingarchilik kamayib, havo salqinlashishi kuzatiladi.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda vaqti-vaqti bilan qor yog‘ishi kutilmoqda. 18–19 yanvar kunlari ayrim hududlarda qor ko‘chishi xavfi bor.

В конце января ожидается усиление холода
Служба «Узгидромет» опубликовала прогноз погоды на период с 18 по 25 января. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно прогнозу, в начале новой недели в некоторых регионах страны ожидаются осадки, преимущественно снег. В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области погода будет преимущественно без осадков, однако 21 января в некоторых районах возможен снег и туман.
Температура воздуха ночью может опускаться до −5…−13 градусов, а днем потепление ожидается в пределах от −6 до +3 градусов. В Бухарской и Навоийской областях погода будет переменчивой, 21 и 25 января в некоторых местах возможен снег.
Ночью температура может опускаться до −8 градусов, а днем ожидается потепление до 0…+5 градусов. В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях 21 января в некоторых местах возможен дождь или снег.
В остальные дни погода будет преимущественно сухой и прохладной. При этом сохраняется вероятность тумана.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях 21–22 января возможны кратковременные осадки. В последующие дни ожидается стабильная и относительно теплая погода.
В Андижанской, Наманганской областях и Ферганской долине 18 января в некоторых местах может немного пойти снег. В последние дни осадки уменьшатся, а погода станет прохладнее.
В горных и предгорных районах время от времени ожидается снег. 18–19 января в некоторых районах существует риск схода снежных лавин.
По словам специалистов, во второй половине января температура воздуха будет постепенно понижаться. В конце месяца в северных регионах республики ожидаются сильные морозы.