Qirg‘izistondagi zilzila So‘xda 2 ball sezildi
Qirg‘izistonda sodir bo‘lgan zilzila O‘zbekiston hududlarida ham sezildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Seysmoprognostik monitoring Respublika markazi ma’lumot berdi. Rasmiy xabarga ko‘ra, zilzila 2026-yil 17-yanvar kuni mahalliy vaqt bilan soat 15:17 da qayd etilgan.
Zilzila epitsentri Qirg‘iziston Respublikasining Botken shahri yaqinida joylashgan bo‘lib, u Toshkentdan 214 kilometr janubiy-sharqda bo‘lgan. Mutaxassislarning ma’lum qilishicha, zilzilaning magnitudasi 1,9 ballni tashkil etgan, yer osti silkinishlari 5 kilometr chuqurlikda sodir bo‘lgan.
Epitsentrning aniq koordinatalari 40,13 daraja shimoliy kenglik va 71,26 daraja sharqiy uzunlikda joylashgan. O‘zbekiston hududida ham zilzila ta’siri qayd etildi.
Jumladan, Farg‘ona viloyatining So‘x tumanida yer qimirlash kuchi 2 ball darajasida sezilgan. So‘x tumani zilzila epitsentridan 21 kilometr masofada joylashgan.
Mazkur holat bo‘yicha rasmiy xabarlarga ko‘ra, zilzila natijasida hech qanday jiddiy zarar yoki talafot haqida ma’lumot berilmagan. Manba: Seysmoprognostik monitoring Respublika markazi.

Землетрясение в Кыргызстане ощущалось в Сохе на 2 балла
Землетрясение, произошедшее в Киргизии, также ощущалось на территории Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили в Республиканском центре сейсмопрогностического мониторинга. Согласно официальному сообщению, землетрясение зарегистрировано 17 января 2026 года в 15:17 по местному времени.
Эпицентр землетрясения находился недалеко от города Боткен в Киргизской Республике, в 214 километрах к юго-востоку от Ташкента. По данным специалистов, магнитуда землетрясения составила 1,9 балла, подземные толчки произошли на глубине 5 километров.
Точные координаты эпицентра: 40,13 градуса северной широты и 71,26 градуса восточной долготы. На территории Узбекистана также зафиксировано воздействие землетрясения.
В частности, в районе Сох Ферганской области сила толчков достигла 2 баллов. Район Сох расположен в 21 километре от эпицентра землетрясения.
По официальным сообщениям, в результате землетрясения серьезных повреждений или потерь не зафиксировано. Источник: Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга.