Qirg‘izistonda zilzila, O‘zbekistonda ham sezildi
Ushbu zilzila tebranishlari O‘zbekiston hududida ham sezildi. Bu haqda Seysmoprognostik monitoring Respublika markazi ma’lumot berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2026-yil 17-yanvar kuni soat 18:11 da Qirg‘izistonning Botken viloyatida zilzila qayd etilgan. Ushbu zilzilaning epitsentri Toshkentdan taxminan 215 kilometr janubi-sharqda joylashgan.
Zilzilaning magnitudasi 3,3 bo‘lib, u yer sathidan 7 kilometr chuqurlikda yuzaga kelgan. O‘zbekiston hududida ham zilzila kuchi sezilgan.
Xususan, So‘x tumanida yer qimirlash kuchi 2 ball, Rishton tumanida esa 2 ball darajasida qayd etilgan. Ushbu hududlar epitsentrdan mos ravishda 22 va 28 kilometr uzoqlikda joylashgan.
Zilzilalar mintaqada tabiiy jarayonlar natijasida yuz berayotgani aytilmoqda. Mutaxassislar aholini xotirjam bo‘lishga va zarurat tug‘ilganda xavfsizlik choralariga rioya qilishga chaqirishmoqda.
Ma’lumot uchun: Seysmoprognostik monitoring Respublika markazi zilzilalar haqida muntazam ma’lumot berib boradi.

В Кыргызстане землетрясение, в Узбекистане также ощущалось
На территории Киргизии в течение одного дня произошло землетрясение во второй раз. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти колебания землетрясения были также ощущены на территории Узбекистана. Об этом сообщили в Республиканском центре сейсмопрогностического мониторинга.
Согласно официальным данным, 17 января 2026 года в 18:11 в Баткенской области Киргизии было зафиксировано землетрясение. Эпицентр этого землетрясения находился примерно в 215 километрах к юго-востоку от Ташкента.
Магнитуда землетрясения составила 3,3, оно произошло на глубине 7 километров от поверхности земли. Сила землетрясения была ощутима и на территории Узбекистана.
В частности, в районе Сох сила землетрясения составила 2 балла, в районе Риштан — также 2 балла. Эти территории расположены соответственно в 22 и 28 километрах от эпицентра.
Сообщается, что землетрясения происходят в регионе в результате природных процессов. Специалисты призывают население сохранять спокойствие и при необходимости соблюдать меры безопасности.
Для справки: Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга регулярно предоставляет информацию о землетрясениях.