O‘zbekistonda pirotexnika vositalaridan foydalanish bo‘yicha qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi tartibga ko‘ra, qonunbuzarlik uchun belgilangan jarimalar miqdori sezilarli darajada oshadi. Avval amalda bo‘lgan qoidalarga muvofiq, bunday huquqbuzarlik uchun jarima eng kamida 2,4 million so‘mdan boshlanib, 7 million so‘mgacha yetgan bo‘lsa, yangi qabul qilingan qonunga binoan, jarima miqdori 7,1 million so‘mdan 11,8 million so‘mgacha oshiriladi.
13-yanvar kuni O‘zbekiston Prezidenti “Pirotexnika buyumlarining muomalasi to‘g‘risida”gi qonunni imzoladi. Ushbu hujjatga muvofiq, pirotexnika vositalaridan qonunga xilof ravishda foydalangan shaxslar ma’muriy javobgarlikka tortiladi va huquqbuzarlik ashyolari musodara qilinadi.
Bundan tashqari, jarima miqdori endilikda bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) 15 baravaridan 25 baravarigacha bo‘ladi. Ilgari bu ko‘rsatkich BHMning 5 baravaridan 20 baravarigacha edi.
Yangi qonunda pirotexnika vositalari xavflilik darajasiga qarab 4 sinfga ajratildi. Xavflilikning I sinfiga kiruvchi vositalar, masalan, bengal chiroqlari, qarsildoqlar va kichik fontanlar kabi yengil pirotexnika vositalaridan foydalanishga ruxsat beriladi.
Ushbu vositalarni ishlab chiqarish, sotish, olib kirish va ishlatish jismoniy hamda yuridik shaxslarga qonuniy hisoblanadi. Biroq xavflilikning II–V sinflariga kiruvchi pirotexnika mahsulotlari qat’iy taqiqlanadi.
Bu turdagi vositalarga kuchli salyutlar va katta portlovchi pirotexnika mahsulotlari kiradi. Ushbu mahsulotlardan foydalanish qo‘shimcha xavfsizlik talablarini kuchaytirishni taqozo etadi.
Qonunning yangi talablari 2026-yil 14-apreldan kuchga kiradi. Shu sababli, pirotexnika vositalaridan foydalanish masalasida qonunga rioya qilish muhimdir.

Закон о пиротехнике: штрафы увеличены, правила ужесточены
В Узбекистане внесены изменения в законодательство, регулирующее использование пиротехнических средств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новым правилам, размер штрафов за нарушение закона значительно увеличится. Ранее, согласно действующим нормам, штраф за такое правонарушение начинался от 2,4 миллиона сумов и доходил до 7 миллионов сумов, а согласно новому закону, размер штрафа увеличивается с 7,1 миллиона сумов до 11,8 миллиона сумов.
13 января Президент Узбекистана подписал закон «О обращении пиротехнических изделий». Согласно этому документу, лица, использующие пиротехнические средства незаконно, будут привлечены к административной ответственности, а предметы правонарушения будут изъяты.
Кроме того, размер штрафа теперь составляет от 15 до 25 базовых расчетных величин (БРВ). Ранее этот показатель составлял от 5 до 20 БРВ.
В новом законе пиротехнические средства разделены на 4 класса в зависимости от уровня опасности. К средствам I класса опасности относятся легкие пиротехнические изделия, такие как бенгальские огни, хлопушки и малые фонтаны, использование которых разрешено.
Производство, продажа, ввоз и использование этих средств физическими и юридическими лицами считаются законными. Однако пиротехнические изделия II–V классов опасности строго запрещены.
К таким средствам относятся мощные салюты и крупные взрывчатые пиротехнические изделия. Использование этих изделий требует усиления дополнительных мер безопасности.
Новые требования закона вступят в силу с 14 апреля 2026 года. Поэтому важно соблюдать закон при использовании пиротехнических средств.
Использование разрешенных средств в рамках I класса не вызывает проблем, однако любые действия, выходящие за рамки установленных правил, могут привести к серьезным штрафам и изъятию изделий.