O‘zbekistonda uzluksiz “yashil” energiya loyihasi boshlanadi
Joriy yilning 11–15 yanvar kunlari Birlashgan Arab Amirliklarining Abu-Dabi shahrida Abu Dhabi Sustainability Week 2026 xalqaro forumi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu forum barqaror rivojlanish, qayta tiklanuvchi energiya, iqlim moliyasi hamda “yashil” iqtisodiyot masalalariga bag‘ishlandi. Unda 150 dan ortiq davlat vakillari, davlat idoralari, yirik kompaniyalar va moliya institutlari rahbarlari ishtirok etdi.
Forum davomida O‘zbekiston uchun muhim kelishuv amalga oshirildi. O‘zbekiston Energetika vazirligi, Masdar kompaniyasi va Emirates Utilities Development Company (EUDC) o‘rtasida mamlakatda 1 gigavattgacha bo‘lgan uzluksiz ishlaydigan “yashil” bazaviy quvvat loyihasini ishlab chiqish bo‘yicha hamkorlik bitimi imzolandi.
Ushbu loyiha sutka davomida to‘xtovsiz ishlaydigan energiya manbalarini yaratishni maqsad qilgan. Mazkur kelishuvga bag‘ishlangan tadbirda O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev, energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov, BAA energetika va infratuzilma vaziri Suhayl Muhammad al-Mazruiy va Masdar kompaniyasi bosh ijrochi direktori Muhammad Jamil Al Ramahiy ishtirok etdi.
Hujjatlar “O‘zenergosotish” AJ, Masdar va Etihad Water & Electricity tomonidan rasman imzolandi. Loyiha qayta tiklanuvchi energetikada ko‘p muhokama qilinadigan bazaviy quvvat muammosini hal qilishga qaratilgan.
Bu energiya ta’minotidagi uzilishlarni kamaytirish va ishonchli “yashil” energiyaga bo‘lgan talabni qondirishga xizmat qilishi kutilmoqda. Shuningdek, loyiha raqobatbardosh tariflar asosida katta hajmda energiya ishlab chiqarish imkoniyatini yaratadi.
Kelajakda esa bu loyiha xalqaro miqyosda ham qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan namunaviy tajriba sifatida baholanmoqda.

В Узбекистане начинается проект непрерывной «зеленой» энергии
С 11 по 15 января текущего года в городе Абу-Даби Объединённых Арабских Эмиратов прошёл международный форум Abu Dhabi Sustainability Week 2026. Об этом сообщает Zamin.uz.
Форум был посвящён вопросам устойчивого развития, возобновляемой энергии, климатического финансирования и «зелёной» экономики. В нём приняли участие представители более 150 стран, руководители государственных учреждений, крупных компаний и финансовых институтов.
В ходе форума было достигнуто важное соглашение для Узбекистана. Министерство энергетики Узбекистана, компания Masdar и Emirates Utilities Development Company (EUDC) подписали соглашение о сотрудничестве по разработке проекта базовой «зелёной» мощности непрерывной работы до 1 гигаватта в стране.
Целью данного проекта является создание источников энергии, работающих без остановок в течение суток. В мероприятии, посвящённом подписанию соглашения, приняли участие заместитель премьер-министра Узбекистана Джамшид Ходжаев, министр энергетики Джурабек Мирзамахмудов, министр энергетики и инфраструктуры ОАЭ Сухайл Мухаммад аль-Мазруи и главный исполнительный директор компании Masdar Мухаммад Джамиль Аль Рамахи.
Документы были официально подписаны АО «Ўзэнергосотиш», Masdar и Etihad Water & Electricity. Проект направлен на решение проблемы базовой мощности, которая часто обсуждается в сфере возобновляемой энергетики.
Ожидается, что он поможет сократить перебои в энергоснабжении и удовлетворить спрос на надёжную «зелёную» энергию. Кроме того, проект создаст возможность производства энергии в больших объёмах по конкурентоспособным тарифам.
В будущем этот проект рассматривается как пример успешного опыта, который может быть применён и на международном уровне.