Janubiy Koreyada o‘zbekistonlik mehnat migrantlari orasida noqonuniy maqomga o‘tayotganlar soni ortib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda bu ko‘rsatkich taxminan 9 foizni tashkil etmoqda. Agar bu raqam 10 foizdan oshsa, Koreya Respublikasi Adliya vazirligi O‘zbekiston fuqarolariga viza berishni to‘liq to‘xtatish masalasini ko‘rib chiqishi mumkin.
Bu haqda O‘zbekistonning Janubiy Koreyadagi elchisi Alisher Abdusalomov Toshkentda o‘tkazilgan elchilar va tadbirkorlar uchrashuvida ma’lum qildi. Elchining so‘zlariga ko‘ra, Koreyaga qonuniy yo‘l bilan kirib, keyinchalik ish joyini tark etib, noqonuniy mehnat faoliyatiga o‘tayotgan fuqarolar soni oshmoqda.
Hozirda Janubiy Koreyada taxminan 100 ming o‘zbekistonlik yashaydi va ularning deyarli 9 foizi noqonuniy ishlayotganlar sifatida qayd etilgan. Ushbu holat O‘zbekistonning xalqaro obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Muammo faqat mehnat migratsiyasi bilan cheklanmayapti. Koreyaga o‘qish maqsadida kelgan ayrim yoshlar ham viza qoidalarini buzmoqda.
Til kurslari yoki oliy ta’lim muassasalariga qabul qilingan talabalar o‘qishni tashlab, ishlashga o‘tmoqda. Bu esa tartibli migratsiyaga zarar yetkazib, koreys ish beruvchilari orasida o‘zbekistonliklarga nisbatan salbiy munosabat shakllanishiga sabab bo‘lmoqda.
Alisher Abdusalomovning ma’lum qilishicha, Janubiy Koreya har yili O‘zbekistonga E-8 turdagi mavsumiy ish vizasi uchun 5 mingta kvota ajratadi. Biroq undan atigi 600 ga yaqin fuqaro foydalanmoqda.
Hozirda O‘zbekistondan Koreyaga ishchilar faqat Migratsiya agentligi orqali yuborilmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Janubiy Koreyada tahsil olayotgan xorijiy talabalar orasida viza qoidalarini buzish holatlari o‘zbekistonliklar orasida ham yuqori.
Xususan, 2024 yilda D-2 talabalik vizasi bilan kelgan va qoidabuzarlikka yo‘l qo‘ygan talabalar orasida 13 foiz ulush o‘zbekistonliklarga to‘g‘ri kelgan.

В Южной Корее растет число незаконных мигрантов
В Южной Корее увеличивается число узбекистанских трудовых мигрантов, переходящих в незаконный статус. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время этот показатель составляет примерно 9 процентов. Если эта цифра превысит 10 процентов, Министерство юстиции Республики Корея может рассмотреть вопрос о полном прекращении выдачи виз гражданам Узбекистана.
Об этом сообщил посол Узбекистана в Южной Корее Алишер Абдусаломов на встрече послов и предпринимателей, прошедшей в Ташкенте. По словам посла, растет число граждан, которые законно въезжают в Корею, а затем покидают место работы и переходят к незаконной трудовой деятельности.
В настоящее время в Южной Корее проживает около 100 тысяч узбекистанцев, и почти 9 процентов из них зарегистрированы как работающие нелегально. Эта ситуация негативно влияет на международный имидж Узбекистана.
Проблема не ограничивается только трудовой миграцией. Некоторые молодые люди, приехавшие в Корею с целью обучения, также нарушают визовые правила.
Студенты, принятые на языковые курсы или в высшие учебные заведения, бросают учебу и переходят к работе. Это наносит ущерб упорядоченной миграции и вызывает негативное отношение корейских работодателей к узбекистанцам.
По информации Алишера Абдусаломова, Южная Корея ежегодно выделяет Узбекистану квоту в 5 тысяч виз типа E-8 для сезонной работы. Однако воспользоваться ею удается лишь около 600 гражданам.
В настоящее время работники из Узбекистана направляются в Корею только через Агентство миграции. По официальным данным, среди иностранных студентов, обучающихся в Южной Корее, случаи нарушения визовых правил высоки и среди узбекистанцев.
В частности, в 2024 году среди студентов с визой D-2, допустивших нарушения, доля узбекистанцев составила 13 процентов.