O‘zbekiston “Tinchlik kengashi”ga asoschi davlat bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga AQSh Prezidenti Donald Trampdan xalqaro tashabbusga qo‘shilish bo‘yicha rasmiy taklif xati yuborildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus Yaqin Sharqda tinchlikni mustahkamlash va mojarolarni hal etishga qaratilgan. Mahalliy manbalarga ko‘ra, O‘zbekiston yangi tashkilot — “Tinchlik kengashi”ga asoschi davlat sifatida qo‘shilish taklifini olgan.
Maktubda ta’kidlanishicha, bu tashabbus 2025 yil 29 sentabrda e’lon qilingan G‘azo mojarosini tugatish bo‘yicha kompleks rejaga asoslangan. Ushbu reja BMT Xavfsizlik Kengashining 2025 yil 17 noyabrdagi 2803-sonli rezolyutsiyasi bilan tasdiqlangan.
Rejaga muvofiq, “Tinchlik kengashi” uzoq muddatli tinchlik, barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash uchun mas’uliyatni baham ko‘rishga tayyor davlatlarni birlashtirishni maqsad qilgan. Reuters agentligining xabar berishicha, Tramp tashabbusi doirasida turli davlat rahbarlariga takliflar yuborilgan.
Ushbu tuzilma dastlab G‘azo hududiga qaratilgan bo‘lib, keyinchalik kengayishi rejalashtirilgan. Rasmiy xabarlarga ko‘ra, Prezident Shavkat Mirziyoyev Trampga javob maktubi yo‘llagan va unda O‘zbekiston “Tinchlik kengashi”ga asoschi davlat sifatida qo‘shilishga tayyor ekanini bildirgan.
Shuningdek, u bu tashabbusni mintaqadagi uzoq yillik nizolarni yumshatish va barqarorlikni ta’minlash yo‘lida muhim qadam sifatida baholagan.

Узбекистан станет страной-основателем «Совета по безопасности»
Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву было направлено официальное приглашение от Президента США Дональда Трампа присоединиться к международной инициативе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива направлена на укрепление мира и разрешение конфликтов на Ближнем Востоке. По данным местных источников, Узбекистан получил предложение присоединиться в качестве страны-основателя к новой организации — «Совету мира».
В письме подчеркивается, что инициатива основана на комплексном плане по прекращению конфликта в Газе, объявленном 29 сентября 2025 года. Этот план был утвержден резолюцией Совета Безопасности ООН №2803 от 17 ноября 2025 года.
Согласно плану, «Совет мира» нацелен на объединение государств, готовых разделить ответственность за обеспечение долгосрочного мира, стабильности и безопасности. По информации агентства Reuters, в рамках инициативы Трамп направил приглашения различным главам государств.
Эта структура изначально ориентирована на регион Газы, с планами на последующее расширение. Согласно официальным сообщениям, Президент Шавкат Мирзиёев направил ответное письмо Трампу, в котором выразил готовность Узбекистана присоединиться к «Совету мира» в качестве страны-основателя.
Кроме того, он оценил эту инициативу как важный шаг на пути к смягчению многолетних конфликтов в регионе и обеспечению стабильности.