O‘zbekiston va Italiya strategik hamkorlikni kuchaytiradi
2023-yil 19-yanvar kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv davomida O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi strategik sheriklikni yangi bosqichga olib chiqish, amaliy loyihalar orqali hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Suhbat chog‘ida 2025-yil may oyida Samarqandda yuqori darajada erishilgan kelishuvlarning izchil amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Bu rejalar qog‘ozda qolib ketmayotgani, aksincha, aniq harakatlarga aylangani ta’kidlandi. Shuningdek, tomonlar o‘rtasidagi muloqotlar turli darajalarda faol davom etayotgani, tovar ayirboshlash hajmi va qo‘shma korxonalar soni oshib borayotgani e’tirof etildi.
Lombardiya viloyati bilan hududlararo hamkorlik rivojlanayotgani ham alohida tilga olindi. Shu bilan birga, O‘zbekiston fuqarolari uchun Italiyada tartibli mehnat migratsiyasi doirasida kvotalar ajratilgani qayd etildi.
Uchrashuvda sanoat sohasidagi hamkorlikka katta e’tibor qaratildi. “Finopera”, “ANCI”, “Pietro Fiorentini”, “Danieli” kabi Italiya kompaniyalari bilan yirik loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani aytib o‘tildi.
Ilmiy va ta’lim sohasidagi hamkorlik ham rivojlanmoqda. Jumladan, Samarqandda Tushia universiteti filiali ochilgani ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
Joriy yil uchun belgilangan rejalar doirasida tashqi siyosat idoralari o‘rtasida strategik muloqotlar, hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari va ikkinchi Rektorlar forumini o‘tkazish rejalashtirilgan. Iqtisodiy hamkorlik yo‘nalishlarida to‘qimachilik, geologiya, energetika, kimyo, qurilish materiallari va moliya bozorida qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Madaniy hamkorlik doirasida esa Italiya va O‘zbekiston kinosi kunlarini tashkil etish, Venetsiya biyennalesida O‘zbekiston ishtiroki, shuningdek, Milanda amaliy san’at va muzey ko‘rgazmalarini o‘tkazish rejalari qo‘llab-quvvatlandi. Uchrashuv davomida xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Yakunda Prezident Shavkat Mirziyoyev Italiya Bosh vaziri Jorja Melonini O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif qildi. Ushbu uchrashuv qisqa muddatli bo‘lsa-da, uning mazmuni uzoq muddatli va strategik hamkorlikni yanada mustahkamlashga yo‘naltirilgani bilan ahamiyatli bo‘ldi.

Узбекистан и Италия укрепляют стратегическое сотрудничество
19 января 2023 года в Ташкенте Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Италии Джорджей Мелони. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе этой встречи обсуждались вопросы вывода стратегического партнерства между Узбекистаном и Италией на новый уровень, расширения сотрудничества через практические проекты. В разговоре было отмечено последовательное выполнение достигнутых на высоком уровне соглашений в Самарканде в мае 2025 года.
Подчеркнуто, что эти планы не остаются на бумаге, а превращаются в конкретные действия. Также было признано, что диалог между сторонами активно продолжается на разных уровнях, увеличиваются объемы товарооборота и количество совместных предприятий.
Особое внимание было уделено развитию межрегионального сотрудничества с Ломбардией. Кроме того, отмечено выделение квот для упорядоченной трудовой миграции граждан Узбекистана в Италию.
На встрече большое внимание уделялось сотрудничеству в промышленной сфере. Было отмечено успешное выполнение крупных проектов с итальянскими компаниями, такими как «Finopera», «ANCI», «Pietro Fiorentini», «Danieli».
Развивается также сотрудничество в научной и образовательной сферах. В частности, открытие филиала университета Тушия в Самарканде стало важным шагом в укреплении двусторонних связей.
В рамках планов на текущий год запланированы стратегические диалоги между внешнеполитическими ведомствами, заседания межправительственной комиссии и проведение второго форума ректоров. Обсуждались вопросы продвижения совместных проектов в сферах текстиля, геологии, энергетики, химии, строительных материалов и финансового рынка.
В рамках культурного сотрудничества поддержаны планы организации дней кино Италии и Узбекистана, участия Узбекистана в Венецианском биеннале, а также проведения выставок прикладного искусства и музеев в Милане. В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по международным и региональным вопросам.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев пригласил Премьер-министра Италии Джорджу Мелони с официальным визитом в Узбекистан. Несмотря на кратковременность встречи, её содержание было значимым, направленным на дальнейшее укрепление долгосрочного и стратегического партнерства.