O‘zbekistonda aholini ro‘yxatga olish davom etmoqda
O‘zbekistonda aholini va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish jarayoni faol davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevga ushbu jarayonning borishi haqida hisobot taqdim etildi. Ma’lum qilinishicha, maxsus portal orqali hozirgacha 2,48 million xonadon, shuningdek, 31 ming fermer xo‘jaligi va qishloq xo‘jaligi korxonalari ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Ro‘yxatga olish ishlari 15-yanvardan 28-fevralgacha bo‘lgan davrda ikki bosqichda amalga oshirilmoqda. Birinchi bosqichda fuqarolar o‘zlari mustaqil ravishda onlayn anketalarni to‘ldirish imkoniyatiga ega.
Ikkinchi bosqichda esa mahalla xodimlari planshetlar yordamida uyma-uy yurib ma’lumotlarni yig‘ishadi. Jarayonni samarali tashkil etish maqsadida 7,6 milliondan ortiq xonadon va turar joy obyektlarini qamrab olgan geoinformatsion tizim joriy qilindi.
Shuningdek, fuqarolarning shaxsiy ma’lumotlari qat’iy himoyalangan bo‘lib, ular faqat statistik maqsadlarda ishlatilishi ta’minlanmoqda. Mazkur tadbirni amalga oshirish uchun qariyb 60 ming kishi jalb etilgan.
Shuningdek, hududiy va tuman shtablari tashkil etilib, aholini xabardor qilish uchun keng miqyosli axborot kampaniyasi o‘tkazilgan. Manba: zamin.uz

В Узбекистане продолжается перепись населения
В Узбекистане активно продолжается процесс переписи населения и сельского хозяйства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президенту Шавкату Мирзиёеву был представлен отчет о ходе данного процесса. Сообщается, что через специальный портал уже зарегистрировано 2,48 миллиона домохозяйств, а также 31 тысяча фермерских хозяйств и сельскохозяйственных предприятий.
Работы по переписи проводятся в два этапа в период с 15 января по 28 февраля. На первом этапе граждане имеют возможность самостоятельно заполнить анкеты онлайн.
На втором этапе сотрудники махалли с помощью планшетов обходят дома и собирают информацию. Для эффективной организации процесса была внедрена геоинформационная система, охватывающая более 7,6 миллиона домохозяйств и жилых объектов.
Кроме того, личные данные граждан строго защищены и используются исключительно в статистических целях. Для проведения данного мероприятия привлечено около 60 тысяч человек.
Также были созданы территориальные и районные штабы, проведена масштабная информационная кампания для информирования населения. Источник: zamin.uz