O‘zbekiston Prezidentining 2024-yil 19-yanvardagi farmoniga ko‘ra, mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun yangi bojxona imtiyozlari joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmonga binoan, 82 turdagi sanoat xomashyosi va yarim tayyor mahsulotlarni import qilishda bojxona bojlari bekor qilindi. Bu haqda "Podrobno.uz" xabar berdi.
Mazkur imtiyoz ikki yil davomida amal qiladi va 2027-yil 1-yanvargacha kuchda bo‘ladi. Ushbu chora-tadbir real sektorni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, tayyor mahsulotlarning tannarxini pasaytirish maqsadida qabul qilingan.
Avvalgi shunday bojxona preferensiyalari dastlab 2021-yil oktyabr oyida joriy etilgan edi, biroq ularning muddati 2024-yil 1-yanvarda tugagan. Ikki yillik tanaffusdan so‘ng hukumat ushbu imtiyozlarni qayta tiklashga qaror qildi.
Ro‘yxatga turli sanoat tarmoqlari uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan materiallar kiritilgan. Jumladan, to‘qimachilik va kimyo sanoati uchun xomashyo asosiy o‘rinlarni egallaydi.
Bojdan ozod qilingan mahsulotlar orasida kaustik soda, o‘yuvchi kaliy, kastor yog‘i, turli kimyoviy karbid va peroksidlar, shuningdek, to‘qimachilik va organik bo‘yoqlar, titan dioksidi asosidagi pigmentlar va keramika uchun shishasimon emallar mavjud. Bundan tashqari, polipropilen, vinilxlorid polimerlari, asetat plyonkalar, neylon lentalar kabi polimer va plastmassa mahsulotlari ham imtiyozga ega.
To‘qimachilik xomashyosi bo‘yicha esa jun va paxta matolari, zig‘ir mato, sun’iy mo‘yna, sintetik iplar, tuk va dantel mahsulotlari ro‘yxatga kiritilgan. Texnik materiallar bo‘yicha esa asbest, filtrlash qog‘ozi, yelimlangan fanera, shisha tolali buyumlar, birlamchi batareyalar va yondirgich qismlari kabilar bojdan ozod etilgan.
Ushbu chora-tadbirlar mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirish va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Местным производителям предоставлены новые таможенные льготы
Согласно указу Президента Узбекистана от 19 января 2024 года, для местных производителей введены новые таможенные льготы. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим указом, таможенные пошлины на импорт 82 видов промышленного сырья и полуфабрикатов отменены. Об этом сообщает "Podrobno.uz".
Данные льготы будут действовать в течение двух лет и сохранят силу до 1 января 2027 года. Эта мера принята с целью поддержки реального сектора, а также снижения себестоимости готовой продукции.
Ранее подобные таможенные преференции были впервые введены в октябре 2021 года, однако их срок истёк 1 января 2024 года. После двухлетнего перерыва правительство решило возобновить эти льготы.
В список включены материалы стратегического значения для различных отраслей промышленности. В частности, сырьё для текстильной и химической промышленности занимает ключевые позиции.
Среди освобождённых от пошлин товаров — каустическая сода, едкий калий, касторовое масло, различные химические карбиды и пероксиды, а также текстильные и органические красители, пигменты на основе диоксида титана и стеклообразные эмали для керамики. Кроме того, льготы распространяются на полимерные и пластиковые изделия, такие как полипропилен, полимеры винилхлорида, ацетатные плёнки, нейлоновые ленты.
По текстильному сырью в список включены шерстяные и хлопчатобумажные ткани, льняные ткани, искусственный мех, синтетические нити, перья и кружевные изделия. По техническим материалам освобождены от пошлин асбест, фильтровальная бумага, клеёная фанера, изделия из стекловолокна, первичные батареи и компоненты зажигателей.
Ожидается, что эти меры будут способствовать развитию местного производства и обеспечению экономической стабильности.