O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) tomonidan e’lon qilingan ma’lumotga ko‘ra, 2026 yil 21–26 yanvar kunlari kutilayotgan yog‘ingarchilik va havo haroratining o‘zgarishi sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi mavjud. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu munosabat bilan mutaxassislar fuqarolardan ehtiyotkorlik choralarini ko‘rishni so‘ramoqda. Xususan, qor ko‘chishi xavfi quyidagi hududlarda yuqori bo‘lishi kutilmoqda: - Qashqadaryo viloyatining Dehqonobod, Kitob, Qamashi va Shahrisabz tumanlari; - Surxondaryo viloyatining Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo va Uzun tumanlari; - Samarqand viloyatining Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand va Urgut tumanlari; - Jizzax viloyatining Baxmal va Zomin tumanlari; - Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Parkent va Ohangaron tumanlari (ayniqsa, Chotqol tizmasi tog‘lari hududida); - Namangan viloyatining Pop tumani.
O‘zgidromet tog‘li hududlarda yashovchi aholiga, dam olish maskanlariga yo‘l olgan fuqarolarga hamda tog‘li yo‘llarda harakatlanayotgan haydovchilarga maxsus ogohlantirish bilan murojaat qilmoqda. Xavfsizlikni ta’minlash maqsadida, ular xavfli yo‘nalishlardan saqlanish, imkon qadar xavfsizroq yo‘llarni tanlash va ehtiyotkorlik choralarini oldindan ko‘rishni tavsiya etmoqda.

По информации, опубликованной Центром гидрометеорологии Республики Узбекистан (Узгидромет), в связи с ожидающимися осадками и изменением температуры воздуха с 21 по 26 января 2026 года существует угроза схода лавин в горных районах республики. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим специалисты просят граждан принять меры предосторожности. В частности, ожидается высокая угроза схода лавин в следующих районах: - Дехканабад, Китаб, Камаши и Шахрисабз в Кашкадарьинской области; - Бойсун, Кумкурган, Сариасия и Узун в Сурхандарьинской области; - Нуробод, Кушработ, Самарканд и Ургут в Самаркандской области; - Бахмал и Зомин в Джизакской области; - Бостанлык, Паркент и Охангарон в Ташкентской области (особенно в районе гор Чаткальского хребта); - Поп в Наманганской области.
Узгидромет обращается с особым предупреждением к жителям горных районов, отдыхающим, а также водителям, движущимся по горным дорогам. С целью обеспечения безопасности рекомендуется избегать опасных маршрутов, по возможности выбирать более безопасные пути и заранее принимать меры предосторожности.